HIV nie da się rozpoznać „na oko”

HIV nie da się rozpoznać „na oko”
Fot. Adminstrator

Czasy, gdy AIDS był wyłącznie plagą czarnej Afryki, należą do przeszłości; wirus HIV rozprzestrzenił się na całym świecie. W Polsce na pewno nie można mówić o epidemii, ale lepiej się bójmy – nie lekceważmy, zapobiegajmy, uświadamiajmy, bo za lekkomyślność można zapłacić życiem.
20 października w całej Polsce rozpoczęła się kampania społeczna dotycząca  profilaktyki HIV/AIDS. W województwie warmińsko-mazurskim kampania będzie skierowana przede wszystkim do kobiet i mężczyzn w wieku 18-29 lat. Akcja zakończy się po Światowym Dniu AIDS, 4 grudnia 2005 roku. Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, oczekiwanym rezultatem edukacji, jest ograniczenie zakażeń HIV w naszym województwie, drogą  kontaktów  heteroseksualnych.
Jolanta Popiołek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu organizuje w ramach akcji międzygimnazjalny konkurs wiedzy o HIV, który odbędzie się 2 grudnia w Gimnazjum nr 7 przy ulicy Lotniczej. W połowie listopada pojawią się też bilety komunikacji miejskiej z hasłami kampanii ABC na odwrocie.

Abstynencja, wierność
albo prezerwatywa
Organizatorzy kampanii będą promować życie bez nałogów, zachęcać do zaakceptowania zasady: „jeden wierny partner przez całe życie” i przekonywać o odpowiedzialności za siebie i partnera. Chcą zwiększyć poziom wiedzy, szczególnie młodych ludzi, z zakresu HIV/AIDS oraz zachęcić do badań w kierunku HIV. Propaguje się tzw. model A, B, C  – do wyboru: A – abstynencję, B –   bycie wiernym, C –  zabezpieCzenie prezerwatywą.
Ważne momenty
Każdy człowiek rozpoczynający życie seksualne może być narażony na zakażenie HIV; w dobie AIDS nie ma już bezpiecznego seksu, jest tylko bezpieczniejszy.
Bezpiecznie jest tylko wówczas, kiedy spotykają się dwie osoby, które są dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi, a później są sobie wzajemnie wierne.
Jeśli na seks decydują się osoby, które nie są dla siebie pierwszymi w życiu partnerami seksualnymi, warto aby przedtem zrobiły test na HIV, bo nie można poznać  „na oko” kto jest, a kto nie jest zakażony HIV. Trafnie ujmuje to żart, (chociaż niby nie ma się z czego śmiać): „Czasem od ładnej osoby, nieładnej można dostać choroby”. HIV często nie daje żadnych objawów nawet przez 10 – 12 lat!!!, co powoduje, że chorzy trafiają do lekarza już w stadium AIDS.  Wtedy często jest już za późno na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego.
Jeśli zrobienie testu na HIV nie jest możliwe, wówczas pozostaje zabezpieczanie się prezerwatywą, która chroni nie tylko przed zakażeniem HIV, ale także innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chociaż i tu istniej ryzyko związane z możliwością pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy. Trzeba więc stosować się do zaleceń instrukcji użytkowania, która zawsze znajduje się na opakowaniu.
Nie pomoże jednak ani wierność, ani zabezpieczenie, w przypadku takich ryzykownych zachowań, jak eksperymenty z narkotykami czy robienie tatuażu nie sterylnym sprzętem etc. Ze statystyki poniżej wynika, że na 264 zarejestrowane osoby z HIV w naszym województwie,
113 zakaziło się w wyniku brania narkotyków dożylnych.
Nie można zwalczyć, ale można leczyć
   A przecież HIV jest już teraz możliwy do kontrolowania i leczenia. Nie daje się go wprawdzie wyeliminować z organizmu, ale można zapobiegać niszczeniu przez wirus układu immunologicznego i wystąpieniu AIDS, można z HIV żyć wiele dziesiątków lat, ale tylko pod warunkiem, że wie się o swoim zakażeniu i kontroluje jego przebieg, rozpoczynając we właściwym momencie leczenie antyretrowirusowe.
Akcja 2004
   W 2004 roku między 30 listopada a 10 grudnia 2004 r., miała miejsce Akcja Bezpłatnego i Anonimowego Testowania w kierunku HIV. Badania odbywają się co roku z inicjatywy Krajowego Centrum ds. AIDS.
   Podczas ubiegłorocznej akcji w Olsztynie na badania stawiło się 104 osoby, z tego 101 osób skierowano na test, u jednej osoby wykryto przeciwciała anty-HIV, była to osoba w przedziale wieku 30-39 lat, heteroseksualna.
– Z analizy zestawienia struktury wiekowej osób badających się w kierunku HIV podczas akcji wynika, że grupa wiekowa 20 – 29 lat (66 osób czyli 65 % badanych) wykazuje najwięcej zachowań ryzykownych związanych z częstą zmianą partnera – twierdzi Jolanta Popiołek. Należy podkreślić, że powyższa analiza dotyczy osób heteroseksualnych. Skierowanie kampanii profilaktycznej do kobiet i mężczyzn w wieku 20 – 29 lat w naszym województwie jest w pełni uzasadnione.
Bezpłatnie i anonimowo
Warto wiedzieć, że we wszystkich miastach wojewódzkich działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne, wykonujące anonimowo i bezpłatnie badania w kierunku HIV. Uzasadnione wydaje się pytanie, czy każdy zgłaszający się zostanie zbadany, bo wydaje się to mało prawdopodobne w województwie o liczbie mieszkańców 858 820 osób.
Okazuje się, że do badania kwalifikuje lekarz na podstawie wywiadu; jeśli lekarz uzna, że zgłaszający należy do grupy podwyższonego ryzyka, to skieruje go na badanie. W każdym innym przypadku test trzeba wykonać na własna rękę. W Olsztynie punkt anonimowego testowania działa przy stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ul. Żołnierskiej 16(parter, pokój 15), tel. 0 89 527 95 00.  
W Elblągu trzeba zapłacić
   Badania w kierunki HIV są płatne i dość drogie, bo w granicach 30-35. Na terenie powiatu elbląskiego wykonują je laboratoria: w Szpitalu Wojskowym przy ul. Komeńskiego (bezpłatne dla pacjentów szpitala), Laboratorium Analityczne na Bema oraz Laboratorium przy ulicy Nowowiejskiej.
W naszym województwie – 245   
  W województwie warmińsko-mazurskim, do końca grudnia 2004 roku, zarejestrowano 245 osoby z wirusem HIV. Spośród nich, 110 osób ( 45%) zostało zakażonych w związku z używaniem narkotyków dożylnych.
  Zdecydowana większość osób zakażających mieści się w grupie ludzi młodych między 20 a 29 rokiem życia (ponad 50 % ). Nieco mniej zakażeń dotyczy ludzi w wieku 18-19 lat oraz 30 – 39. Wymienione grupy stanowią największe ryzyko zakażenia HIV. Wśród zakażonych jest ogółem 197 mężczyzn i 48 kobiet. Różnica ze względu na płeć, zaciera się w granicy wiekowej 20 – 29 lat.
155 nowych zakażeń przez 4 lata   
Liczba osób zarejestrowanych przez Dział Epidemiologii WSSE, żyjących z wirusem HIV na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od roku 1989 do 30.09 br. przedstawia się następująco:   
ogółem osób – 264
w tym:
liczba chorych na AIDS – 23  
liczba zgonów z powodu AIDS  –  8 + 1 (inny powód)
Zakażeni
w wyniku brania narkotyków dożylnych – 113 , w tym żyjących – 105
wg płci: mężczyźni – 211, kobiety – 53
wg miejsca zamieszkania: miasto – 194 osoby, wieś – 12, brak adresu – 58 osób.
Dynamika zakażeń
2001 r. – zgłoszono 36 nowych zakażeń HIV i 3 zachorowania na AIDS,
2002 r. – zgłoszono 36 nowych zakażeń HIV i 3 zachorowania na AIDS,
2003 r. – zgłoszono 45 nowych zakażeń HIV i 2 zachorowania na AIDS,
2004 r. – zgłoszono 38 nowych zakażeń HIV i 2 zachorowania na AIDS oraz 1 zgon z powodu AIDS.
   Jak wyjaśnia Jolanta Popiołek, ta statystyka nie odzwierciedla całej rzeczywistości, z powodu częstego braku objawów choroby przez całe lata oraz małej dostępności badań. Wiele osób nawet nie podejrzewa,  że są „HIV-dodatnie” i nieświadomie mogą zarażać swoich partnerów.
  
  Więcej informacji można zasięgnąć w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu ul. Królewiecka 195,  82-300 Elbląg, tel./fax (055) 232-74-31, tel. (055) 232-32-60, adres BIP –  bip.visacom.pl/psse_elblag, psse_elblag@visacom.pl

  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 646

Print Friendly, PDF & Email