Gdy dziecko boi się dentysty

Gdy dziecko boi się dentysty
Fot. Adminstrator

  W Elblągu działa gabinet stomatologiczny przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty. Z ulotki dowiadujemy się, że zaprasza wszystkie dzieci – niepełnosprawne i zdrowe – oraz młodzież do 18 roku, z Elbląga i okolic, a dewiza Fundacji brzmi: „po pierwszej wizycie, zawsze już będziesz korzystał z usług naszych dentystów”. Czy ten gabinet rzeczywiście różni się od innych?

   – Gabinet powstał 5 lat temu w odpowiedzi na prośby rodziców niepełnosprawnych dzieci, które nie były przyjmowane gdzie indziej – wyjaśnia Teresa Bocheńska z zarządu Fundacji im. Matki Teresy. U nas przyjmowane są wszystkie dzieci.
  
A co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty, a lekarz nie chce leczyć rozhisteryzowanego malucha? Lekarze twierdzą, że to wina rodziców, a rodzice żalą się na stomatologów, że odsyłają dzieci z kwitkiem.

Bez spychologii
- Oferujemy zabiegi stomatologiczne, wykonywane bardzo delikatnie, w sposób uwzględniający wrażliwość młodych pacjentów. Szczególną troską objęte są osoby niepełnosprawne i nadwrażliwe oraz bardzo małe dzieci – mówi doktor Teresa Lesz. Do nas rzeczywiście czasem dzieci są odsyłane z innych gabinetów, chociaż taka praktykę można chyba uznać za „spychologię”. To żaden argument, że dziecko jest niespokojne. Z dzieckiem trzeba nawiązać kontakt, niezbędna jest też współpraca rodziców.
A czy to prawda, że rodzice straszą dzieci?
Może mi pani wierzyć, że tak. Pracuję w tym zawodzie wiele lat i widziałam i słyszałam już różne rzeczy, np. „jak będziesz jeść słodycze, to zobaczysz co zrobi ci dentysta!”, albo „przyszliśmy, bo już piątą noc nie daje nam spać”. Nic dziwnego, że dziecko jest „wykończone” i trudno je uspokoić, ale w żadnym razie nie zostawiamy dzieci bez pomocy. Naszymi pacjentami są m.in. dzieci uczęszczające do placówek Stowarzyszenia na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo mieszczących się w tym budynku.

Czy Michał korzysta z gabinetu na Saperów ? – pytamy matkę głęboko upośledzonego chłopca.
  – Nie korzystamy z  gabinetu na Saperów, bo tam nie wykonuje się zabiegów w pełnym znieczuleniu – wyjaśnia Pani Łucja. Ten gabinet jest dla osób, z którymi można nawiązać kontakt.

  Gabinet mieści się w siedzibie Fundacji na terenie miasteczka szkolnego w Elblągu przy ul. Saperów 14 D, w ostatnim budynku od strony ogrodów działkowych. Działa od poniedziałku do piątku, rejestracja: codziennie od 8.00 do 14.00 – osobiście lub telefonicznie pod numerem 233 43 72; w nagłych przypadkach pacjenci są przyjmowani bez wcześniejszej rejestracji.
Zabiegi są całkowicie finansowane przez NFZ.

W pełnym znieczuleniu, nie tylko dla dzieci

   Poprzednio, na zbiegi trzeba było jeździć do Olsztyna… Po wielu interwencjach środowiska osób niepełnosprawnych, po rocznej przerwie wznowiono w Elblągu wykonywanie zabiegów stomatologicznych w całkowitym znieczuleniu.
Są one dostępne dla osób z niesprawnością intelektualną – dorosłych oraz dzieci i młodzieży – które nie mogą skorzystać z pomocy w zwykłych gabinetach dentystycznych. Zabiegi wykonuje dr Marcin Ostałowski w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Warto podkreślić, że z zabiegów tych mogą skorzystać pacjenci z różnych rejonów, nie tylko z Elbląga.

   Rejestracja – odbywa się dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki – w godzinach od 18.00 do 19.00.)  w Pogotowiu Stomatologicznym przy ul. Tysiąclecia (budynek Komendy Policji). Można również zarejestrować się telefonicznie pod numerem: 0-55 230 17 94, chociaż, jak się przekonaliśmy, łatwiej dodzwonić się na telefon komórkowy: 0601648812.
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 644

Print Friendly, PDF & Email