Elbląskie Muzeum na oblężeniu malborskiego zamku

Elbląskie Muzeum na oblężeniu malborskiego zamku
Fot. Adminstrator

Na pamiątkę wydarzeń historycznych z XV wieku, po raz dziesiąty Malbork stał się miastem rycerzy, giermków, ulicznych aktorów i rzemieślników. W dniach od 24 do 26 lipca br. w krzyżackiej twierdzy odbywała się jubileuszowa edycja „Oblężenia Malborka”.  

Rokrocznie na imprezę przybywa ponad 100 tysięcy turystów, którzy przez trzy dni obcują z żywą historią. Największym widowiskiem podczas imprezy jest nocna inscenizacja we wschodniej części murów zespołu zamkowego. W tej edycji organizatorzy zdecydowali się przybliżyć historię wydarzeń z 1457 roku, kiedy to na zamek wjechał król Kazimierz Jagiellończyk i twierdza trafiła w ręce Polaków.
W inscenizacji wzięli udział zawodowi aktorzy m.in. Tomasz Karolak, Robert Gonera oraz olbrzymia grupa kaskaderów i członków grup rekonstrukcyjnych.

Organizatorzy zaprosili turystów na spotkanie z rycerzami, rzemieślnikami i kupcami z całego świata. Pierwsi z nich prezentowali uzbrojenie i techniki walki z XV wieku, drudzy techniki wytwarzania przedmiotów niezbędnych średniowiecznym mieszkańcom grodu, zaś ostatni byli gospodarzami średniowiecznego jarmarku odbywającego się na zamkowym międzymurzu.
  
Nie zabrakło również stoiska elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W historycznych namiotach sprzedawane były najnowsze, muzealne wydawnictwa oraz rozdawane ulotki prezentujące działalność elbląskiej placówki. Tradycyjnie na elbląskim stoisku można było znaleźć repliki planszowych gier starożytnych i średniowiecznych, w rekonstrukcji, których specjalizuje się Piotr Adamczyk.

Do oblegających Malbork muzealników dołączyła w tym roku grupa młodzieży z Elbląskiej Kompanii Zaciężnej.

Wielu z licznie odwiedzających malborską imprezę turystów, zainteresowanych ofertą elbląskiej placówki zaplanowało odwiedziny w naszym Muzeum.  

Fot: Michał Statkiewicz /www.oblezenie.malbork.pl   Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4001

Print Friendly, PDF & Email