Elbląg: Seniorzy, bądźcie ostrożni!

Elbląg: Seniorzy, bądźcie ostrożni!
Fot. Adminstrator

W ciągu I kwartału 2016 r. oszuści wyłudzili od elbląskich seniorów 157 tys. zł. Pomimo ostrzeżeń i kampanii społecznych w dalszym ciągu kwitnie proceder ograbiania starszych osób metodą „na wnuczka”. Do „wnuczków” dołączyli fałszywi pracownicy socjalni, agenci różnych instytucji, a nawet funkcjonariusze CBŚ. Samorząd elbląski rozpoczyna kolejną edycję kampanii „Bezpieczny Senior”.

Kampanię zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Witolda Wróblewskiego, Pełnomocniczki Prezydenta ds. Osób Starszych Teresy Urban, przedstawicieli Policji i Miejskiego Rzecznika Konsumentów – Patrycji Kućmańskiej. Policjanci i pani Rzecznik radzili, jak zapobiegać oszustwom.

Ważny jest stały kontakt

Zaczęło się to 5 – 6 lat temu. Do starszej pani zadzwonił młody mężczyzna. – Poznaje babcia, kto dzwoni? – zapytał. – To ty, Michał? – zapytała babcia. – Tak, babciu. Miałem wypadek, straciłem samochód, nie mam pieniędzy na powrót do domu. Pomoże babcia? Babcia pomogła. Początkowo babcie i dziadkowie przesyłali pieniądze przekazem pocztowym, później przelewali na konto, teraz przychodzą po nie kurierzy – rzekomi przyjaciele wnuczków, bo tak bezpieczniej.

Skąd bierze się taka łatwowierność osób starszych? Wyjaśniał to psycholog policyjny. W dzisiejszych czasach wiele dorosłych dzieci i wnuków żyje z dala od rodziców, babć i dziadków. Zajęci swoimi sprawami rzadko się z nimi kontaktują. A starsi ludzie czują się osamotnieni i boją się, że bliscy całkiem o nich zapomną i pozostawią bez pomocy, gdy nadejdzie czas chorób, niesprawności i śmierci. Toteż starają się być potrzebni i wykorzystują każdą sposobność podtrzymania kontaktów. Działają tu też emocje: gdy kochane dzieci czy wnuki znajdą się w niebezpieczeństwie, lęk i troska o nie wyłącza rozsądek i zwykłą ostrożność.

Toteż policja apeluje: kontaktujcie się często ze starymi rodzicami, babciami i dziadkami, żeby nie czuli się opuszczeni, znali wasz głos i waszą sytuację życiową. Wtedy nie dadzą się oszukać fałszywym wnuczkom.

Nie można wierzyć nikomu na słowo: nieznajomego policjanta czy akwizytora trzeba wylegitymować. Zadzwonić do ośrodka pomocy społecznej, ZUS, czy innej instytucji, w której imieniu ktoś przychodzi i sprawdzić, czy wysłała swojego przedstawiciela.

A gdy dzwoni do nas jakiś funkcjonariusz i namawia do udziału w ważnej akcji, to trzeba zadzwonić do podanej instytucji z innego telefonu – bo są sposoby, żeby połączenia z tego samego telefonu odpowiednio przekierowywać.

Nie szafować podpisem

O innego rodzaju oszustwach mówiła Rzeczniczka Konsumentów. Coraz częściej wykorzystuje się łatwowierność oraz słaby wzrok starszych osób nakłaniając ich do podpisywania różnego rodzaju umów, niekoniecznie dla nich korzystnych. Pani Rzeczniczka radzi seniorom: potwierdzajcie telefonicznie, czy osoba podająca się za akwizytora dotychczasowego usługodawcy jest nim rzeczywiście. Nie trzeba bez dokładnego sprawdzenia wierzyć, że akwizytor przynosi korzystniejszą umowę, niż dotychczasowa, bo może być odwrotnie. Nie mając pewności, niczego nie należy podpisywać. A jeżeli już podpisaliśmy, trzeba jak najprędzej poradzić się kogoś kompetentnego, dopóki nie upłynie czas odwołania. Polem do wyłudzania pieniędzy są też różnego rodzaju pokazy czy pseudobadania, kończące się sprzedażą bardzo drogich produktów o pozornie nadzwyczajnych właściwościach. Tu też lepiej być nieufnym.

Miasto stara się chronić

Miasto chce chronić starszych mieszkańców poprzez kampanię edukacyjną, w ścisłej współpracy z Policją. Został przygotowany spot filmowy, który będzie emitowany w lokalnej telewizji, na stronie miejskiej i na innych portalach. Planowane są spotkania z policjantami w środowiskach seniorskich. Wszystkie te działania finansowane będą ze środków przeznaczonych na realizację programu Bezpieczny Elbląg.

Akcja będzie skuteczna, gdy przyłączy się do niej wiele osób, mediów i organizacji. Prezydent zwraca się także do Biskupa Elbląskiego z prośbą o ostrzeganie osób starszych w kościołach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o osobach starszych w swojej rodzinie – utrzymywać stały kontakt, ostrzegać o coraz bardziej wyrafinowanych metodach oszustów, interweniować, gdy zajdzie potrzeba i zawiadamiać Policję o każdym fakcie wyłudzania pieniędzy lub podsuwania niekorzystnych umów.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13788

Print Friendly, PDF & Email