Elbląg: Patriotyzm Jutra

Elbląg: Patriotyzm Jutra
Fot. Adminstrator

Warto uzmysłowić sobie, że patriotą można i trzeba być każdego dnia, w codziennych sytuacjach. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rozpoczęło realizację kolejnego projektu w ramach programu „Patriotyzm Jutra” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

– Pojęcie patriotyzmu zmienia się z pokolenia na pokolenie i to one właśnie muszą szukać odpowiedzi na pytanie, jak go definiować i jak realizować w życiu – mówi Urszula Zajko–Olejniczak z CSE „Światowid”, koordynatorka projektu. – W czasach pokoju patriotyzm walki można pojmować jako patriotyzm gotowości do obrony ojczyzny, ale współczesny wymiar patriotyzmu to przede wszystkim patriotyzm obywatelski i postawa prospołeczna, szanowanie państwa i prawa, tolerancja, kultura i edukacja, praca na rzecz wspólnoty.

Projekt „Mówią o nich (nie tylko) w mieście” ma na celu propagowanie patriotyzmu w życiu codziennym, w lokalnej społeczności. Kluczowym przedsięwzięciem jest stworzenie filmu dokumentalnego pt. „Zwyczajnie nadzwyczajni”.

– Film przybliżać będzie sylwetki i historie wszystkich tych, których zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnych, ale też jednostek w naszym mieście i regionie, była i jest niezwykła, godna zapamiętania, naśladowania i szacunku – dodaje Urszula Zajko–Olejniczak. – Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Elbląga i regionu, którzy znają i widzą w swoim otoczeniu takich lokalnych „patriotów codzienności” oraz pamiętają tych już nieżyjących, aby podzielili się z nami informacjami, opisami i fotografiami dotyczącymi tych ludzi.

Zebrane informacje posłużą jako materiał do przygotowania filmu i wystawy poświęconej „zwyczajnie nadzwyczajnym”. Mogą to być osoby, które działają na rzecz potrzebujących, organizują wydarzenia kulturalne i sportowe, integrują mieszkańców, edukują, wspierają dzieci i młodzież, promują ideę wolontariatu i pracują na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody naszego regionu. Premiera filmu dokumentalnego oraz otwarcie wystawy pt. „Zwyczajnie nadzwyczajni” odbędą się podczas Historycznego Happeningu.

– Dodatkowo w ramach projektu, w przyszłym roku szkolnym, dzieci i młodzież zaprosimy do udziału w warsztatach z zakresu digitalizacji – dodają organizatorzy. – Będą także warsztaty dla chcących zaangażować się w działalność wolontariacką.

Wszyscy, którzy chcieliby przekazać spisane historie, fotografie lub inne materiały dokumentalne dotyczące „zwyczajnie nadzwyczajnych” mogą zrobić to osobiście w CSE „Światowid” przy Placu Jagiellończyka 1 w Elblągu (pok. 44 C), za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: urszula.olejniczak@swiatowid.elblag.pl oraz pocztą tradycyjną na adres: Centrum Spotkań Europejskich  „Światowid”, Plac Jagiellończyka 1, 82–300 Elbląg. Organizatorzy proszą o podanie kontaktu do siebie – numeru telefonu lub adresu e–mail.

 Materiały zbierane są do 31 lipca. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone.Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: (55) 611–20–89 oraz na stronie projektu http://swiatowid.elblag.pl/pl/nasze–projekty/mowi–o–nich–nie–tylko–w–mie–cie/

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra

  Urszula Olejniczak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15939 

Print Friendly, PDF & Email