Elbląg: Hospicjum planuje dobudować nowe skrzydło

Elbląg: Hospicjum planuje dobudować nowe skrzydło
Fot. Adminstrator

Hospicjum Elbląskie już od 30 lat opiekuje się ciężko chorymi ludźmi. Jest jednym z większych w Polsce. Rocznie z jego wsparcia korzysta ponad 800 osób. W województwie warmińsko–mazurskim jest jedynym, które prowadzi oddział pobytu dziennego. I właśnie z myślą o poprawie warunków opieki nad pacjentami, korzystających z opieki w ramach „pobytów dziennych” placówka postanowiła się rozbudować.

Projekt obejmuje dobudowę nowego skrzydła. Znajdą się tam: 2 sale chorych z trzema łóżkami, dla chorych, którzy w trakcie pobytu dziennego nie są w stanie siedzieć i wymagają leżenia, sala pobytu dziennego na 30 osób z aneksem kuchennym, gabinet zabiegowy, toaleta z prysznicem przystosowana dla osób niepełnosprawnych, składzik gospodarczy oraz pokój socjalny. Dobudowana część budynku uwzględnia również budowę nowej kuchni dla oddziału stacjonarnego do przygotowywania posiłków dla 40 osób. Stara, zostanie zaadaptowana na sale łóżkowe.

– Chcemy zapewnić naszym pacjentom z oddziału pobytów dziennych większy komfort i rozszerzyć wachlarz zajęć terapeutycznych, dlatego chcemy również stworzyć tam salę do muzykoterapii oraz doposażyć naszą salę rehabilitacyjną – tłumaczy Wiesława Pokropska, dyrektor elbląskiego hospicjum.

W przyszłości placówka chciałaby zwiększyć także ilość dni „pobytów dziennych”. Obecnie jest to tylko jeden dzień, czwartek, na który z utęsknieniem czeka Pani Wanda, korzystająca z tej formy opieki już od 2 lat.

– Te spotkania są bardzo potrzebne, szczególnie gdy jest się starym, chorym i samotnym. Dzięki nim odrywam się od szarości życia i nie myślę wtedy o chorobie. Bardzo chętnie tu przychodzę, spotykam się z ludźmi, śpiewamy, opowiadamy anegdoty, czytamy wiersze. To daje bardzo wiele, człowiekowi wtedy lżej się robi na duszy – mówi Pani Wanda.

Hospicjum nie ma jeszcze spiętego całego kosztorysu, ale ze wstępnych planów koszt całej inwestycji to nieco ponad 4 mln zł, łącznie z podstawowym wyposażeniem.

– W tej chwili mamy już pozwolenie na budowę. Aktualnie poszukujemy środków finansowych z UE na jego realizację. Na razie zbieramy również na wkład własny, na który przeznaczymy pieniądze pozyskiwane od kilku lat z darowizn, 1 proc. podatku oraz z akcji „Pola Nadziei” – dodaje Wiesława Pokropska.

Mimo, że dla pacjentów hospicjum jest bezpłatne, muszą oni spełniać kilka kryteriów, aby zostać do niego przyjęty. Nie trzeba wcale być w stanie terminalnym, jak błędnie sądzi wiele ludzi, jednak musi to być zaawansowana choroba. Opieka paliatywna ma wiele do zaoferowania pacjentowi w trakcie choroby. Leczenie bólu w opiece paliatywnej jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Warto podkreślić, że prawie wszystkie leki dla pacjentów z chorobą nowotworową są refundowane.

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15502 

Print Friendly, PDF & Email