Edukacja: Kiedy buzia nie wypowie, tego co pomyślisz w głowie

Edukacja: Kiedy buzia nie wypowie, tego co pomyślisz w głowie
Fot. Adminstrator

Ile znasz sposobów na komunikowanie się z osobami wokół siebie? Znaki manualne, gesty, język migowy, znaki graficzne czy alfabet morsa – to nie wszystkie pozawerbalne sposoby komunikowania się.

Październik jest miesiącem międzynarodowej akcji promującej potrzeby osób porozumiewających się pozawerbalnie. Gdańskie Przedszkole nr 77 zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim „Mówić o ACC” (alternative and augmentative communication) przygotowało cykl imprez promujących alternatywne sposoby komunikacji.

Osobom niemówiącym komunikację z otoczeniem umożliwiają alternatywne i wspomagające metody komunikacji (w skrócie AAC). Do grona osób z trudnościami w werbalnym porozumiewaniu się należeć mogą osoby z zaburzeniami słuchu, aparatu mowy, po urazach, chorobach neurologicznych, z niepełnosprawnością ruchową. Są wśród nich zarówno dzieci jak i dorośli.

Dzieci z problemami w porozumiewaniu się z środowiska trójmiejskiego mogą znaleźć wsparcie w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, przy ul. Abrahama 12/14 w Gdańsku. Tam od najmłodszych lat uczą się porozumiewać podczas zabawy, zajęć edukacyjnych i różnorodnych czynności życia codziennego.

– Komunikowanie się z wykorzystaniem AAC nie ogranicza się do murów przedszkola, ale pozwala użytkownikom na zaistnienie w najbliższym środowisku lokalnym. Dlatego w miesiącu, który na całym świeci poświęcony jest społecznemu promowaniu alternatywnych form komunikacji chcemy zaprosić gdańszczan, aby wspólnie z nami „porozmawiali o ACC” – mówi Aleksandra Łojewska wicedyrektor przedszkola.

Październik jest międzynarodowym miesiącem Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej. Z tej okazji przez cały miesiąc odbywać się będzie wiele wydarzeń, które mają przybliżyć mieszkańcom alternatywne metody komunikacji.

– Organizujemy szkolenie dla rodziców dzieci niemówiących, spotkania terapeutów AAC z Trójmiasta. Odbędzie się przemarsz ulicami Gdańska, spotkania z przedszkolakami w Bibliotece Manhattan popularyzujące Czytanie Uczestniczące z wykorzystaniem pomocy AAC – dodaje Łojewska.–26 października odbędzie się Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci i Młodzieży z Problemami w Porozumiewaniu się, w którym wezmą udział uczniowie trójmiejskich placówek specjalnych. Pragniemy pokazać jak  osoby niemówiące mogą uczestniczyć w zabawie w teatr, jak mogą rozmawiać używając systemu znaków, jak wykorzystują urządzenia wspomagające mowę – dodaje.

Wszyscy zainteresowani tematyką komunikacji alternatywnej i wspomagającej proszeni są o kontakt z Przedszkolem nr 77. http://przedszkole77.blogspot.com/p/kontakt.html

Fot. Przedszkole77

  Olimpia Schneider Urząd Miasta Gdańsk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14591

Print Friendly, PDF & Email