Cukrzyca. Nowa metoda kontroli

Cukrzyca. Nowa metoda kontroli
Fot. Adminstrator

Tantalus urządzenie dla chorych na cukrzycę typu 2

Tantalus II jest szansą dla chorych na cukrzycę typu 2, leczonych preparatami doustnymi. Wszczepienie pod skórę tego niewielkiego urządzenia pozwala skutecznie kontrolować chorobę.

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy. U chorych zaburzone jest zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość. U chorych leczonych tabletkami przeciwcukrzycowymi przychodzi moment, gdy leki przestają działać – wtedy konieczne jest wdrożenie terapii insulinowej. Do niedawna nie było innej możliwości, ale dziś chorzy mogą skorzystać z metody leczenia tego typu cukrzycy za pomocą urządzenia o nazwie Tantalus II.

Przy użyciu laparoskopu w ściany żołądka chorego wszczepia się trzy pary elektrod, które są podłączone do generatora impulsów elektrycznych umiejscowionego – podobnie jak stymulator serca – pod skórą. Generator nie działa bez przerwy, jak rozrusznik serca. To urządzenie rozpoznaje moment, kiedy zjemy posiłek. Wówczas wytwarza impuls elektryczny. Pod jego wpływem zwiększa się ilość i siła skurczów żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu. To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione, więc stale odczuwają przepełnienie (tzw. kamień w żołądku), dokuczają im wzdęcia. A na tym rola urządzenia się nie kończy – impuls elektryczny poprzez nerw błędny dociera do mózgu. Tu powstaje sygnał, który informuje cały organizm: już się najadłem, nie będę jadł więcej. Osoby chore na cukrzycę dość często mają kłopoty z utrzymaniem właściwej diety. Wielokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, ile jedzą. Generator rejestruje każdy posiłek, nawet małą przegryzkę.

Oczywiście nie jest to metoda cudownego leczenia cukrzycy. Choroba jako taka wciąż istnieje, ale po wszczepieniu elektrod jest bardzo skutecznie kontrolowana. Nie pogłębia się, a więc nie niszczy układu krążenia, nerwowego, nerek i oczu, nie ma skoków poziomu glukozy we krwi i – co najważniejsze – nie jest konieczne przyjmowanie insuliny. Trzyletnie obserwacje chorych leczonych przy zastosowaniu generatora pozwalają sądzić, że jest to bardzo skuteczna i wiele obiecująca metoda terapeutyczna.

Klinika Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego przy warszawskim Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego dołączyła do europejskich placówek wykonujących takie zabiegi w ramach badań klinicznych. Chory, który zostanie zakwalifikowany do takiej operacji, nie ponosi żadnych kosztów związanych ze wszczepieniem generatora, kontrolowaniem jego pracy (serwisem) ani badaniami czy pobytem w szpitalu klinicznym. Jedynym obowiązkiem pacjenta jest regularne zgłaszanie się na badania kontrolne do wyznaczonej przez szpital przychodni.

Zainteresowani wszczepieniem generatora w pierwszej kolejności powinni się zgłosić do endokrynologa-diabetologa. Lekarz specjalista musi bowiem ocenić, czy dana osoba może być poddana takiej terapii. Po zakwalifikowaniu do operacji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w miejscu zamieszkania i poprosić o skierowanie do Poradni Chirurgicznej przy Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Źródło: http://www.cukrzyca.akcjasos.pl
  Oprac. JP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4452

Print Friendly, PDF & Email