Co zamierza nowy pełnomocnik?

  

   7 sierpnia br. funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, objął Mirosław Mielniczuk (Samoobrona). Nowy pełnomocnik za priorytety uznał pomoc osobom niepełnosprawnym z małych miejscowości i wsi oraz zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników w administracji publicznej.

   Mirosław Mielniczuk (ur. W 1958 r.), z wykształcenia inżynier zootechnik, jest doktorem nauk rolniczych, ukończył także studia podyplomowe w zakresie bankowości i finansów na SGGW w Warszawie. W dotychczasowej karierze zawodowej i społecznej nie miał do czynienia z problemami niepełnosprawności.

Do zakresu czynności Pełnomocnika należy w szczególności: kształtowanie polityki i inicjowanie zadań w zakresie problematyki osób niepełnosprawnych, określanie kierunków pracy i zadań dla Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych, a także realizacja tych zadań. Do tego dochodzi nadzór nad realizacją zadań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i nad Centrum Badawczo-Rozwojowym Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „CEBRON” oraz współpraca ze środowiskiem osób niepełnosprawnych reprezentowanym przez Krajową Radę Konsultacyjną do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
   Nowy sekretarz stanu chce pomóc osobom niepełnosprawnym mieszkającym na terenach wiejskich i małomiasteczkowych, gdzie często, jak mówi, są pozostawione same sobie. Za jeden z istotniejszych celów działania obok spraw wsi, Mirosław Mielniczuk uważa otwarcie służby publicznej dla osób niepełnosprawnych. Pełnomocnika oburza, jak powiedział na konferencji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, iż administracja zatrudnia mniej niż 1 proc. osób niepełnosprawnych, a powinno być 4 proc. W rozmowie z przedstawicielami Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), nowo powołany minister powiedział, iż – w jego ocenie – warto rozważyć możliwość powrotu do pomysłu refundacji całej składki na ubezpieczenie społeczne dla pracowników niepełnosprawnych, konieczna będzie jednak szczegółowa analiza finansowa.
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1232

Print Friendly, PDF & Email