Ciemne chmury zebrały się na Warsztatami Terapii Zajęciowej

Ciemne chmury zebrały się na Warsztatami Terapii Zajęciowej
Fot. Adminstrator

Od 1 lipca br. ze środków PFRON wzrosło o 100 zł miesięcznie dofinansowanie pobytu do jednego uczestnika w Warsztatach Terapii Zajęciowej. To jednak, jak się okazuje, nie załatwia problemu, dlatego negocjacje z rządem w tej sprawie wciąż trwają. Przedstawiciele środowiska WTZ nadal oczekują od władz publicznych na szczeblu centralnym, znalezienia odpowiednich rozwiązań systemowych problemu, odpowiedniego finansowania WTZ i kontynuowania rozmów w tym zakresie.

W Polsce aktualnie funkcjonuje ponad 700 placówek warsztatów terapii zajęciowych, z których dobrodziejstwa korzysta ok. 25 tys. osób niepełnosprawnych. W większości są one tworzone przez organizacje pozarządowe, różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje, a także społeczników, którym przyświeca szlachetna chęć działania na rzecz przeciwdziałania izolacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Obecnie tym niezwykle potrzebnym placówkom terapeutycznym grozi likwidacja. Wszystko to dzieje się za sprawą drastycznie niskich dotacji, które pomimo wielu deklaracji, zapewnień i zobowiązań strony rządowej nie są waloryzowane. Na całość dotacji w 90 proc. składają się środki pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w 10 proc. pochodzące ze wsparcia samorządów powiatowych.

Sytuacja, w której WTZ–y ulegają procesowi ciągłej i powolnej destrukcji trwa od 8 lat, zaś prośby i apele strony społecznej pozostają niezauważone, dlatego w całej Polsce zaczęły zawiązywać się Wojewódzkie Fora Warsztatów Terapii Zajęciowej, których celem jest m.in. podniesienie jakości życia i wzmocnienie osób z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie w wymiarze zawodowym, obywatelskim i rodzinnym, zwiększenie niezależności tych osób w obszarze ekonomicznym oraz społecznym, a także wzmocnienie znaczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej i rangi zawodu terapeuty zajęciowego w społeczeństwie. W województwie warmińsko–mazurskim Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej powołano 10 czerwca br., z inicjatywy Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz grupy inicjatywnej kierowników WTZ m.in. z Elbląga, Iławy, Szytna i Biskupca.

 

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12842

Print Friendly, PDF & Email