Bydgoszcz: Uratuj jedzenie po świętach – podziel się!

Bydgoszcz: Uratuj jedzenie po świętach – podziel się!
Fot. Pixabay

Nadchodzi okres świąteczny. Na wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świątecznymi potrawami z potrzebującymi, czekają bydgoskie jadłodzielnie, a w poniedziałek Wielkanocny, dary można przynosić na Plac Wolności.

Właśnie tam w świąteczny poniedziałek odbędzie się kolejna edycja akcji „Ciepło serca w słoiku”. Od 11 do 11.30 na Pl. Wolności będzie można przynieść jedzenie, które zostało nam po świętach. Dzięki temu świąteczne potrawy się nie zmarnują i trafią do potrzebujących. 

– To już kolejna taka akcja, którą organizujemy w okolicach świąt. Ludzie chętnie dzielą się z potrzebującymi. Liczymy, że podobnie będzie i tym razem – mówi Ireneusz Nitkiewicz, jeden z organizatorów akcji. Ci, którzy nie będą mogli pojawić się na Placu Wolności, a chcieliby podzielić się np. świątecznymi potrawami, mogą żywność dostarczyć do Jadłodzielni przy ul. Gdańskiej 79. Wystarczy zadzwonić wcześniej pod numer (52) 522 35 74. – Umawiamy się wtedy na konkretną godzinę, w której czekać będziemy na darczyńców – dodaje Nitkiewicz. 

Jedzenie zostawić można również w jadłodzielniach Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Naruszewicza 11 i Obrońców Bydgoszczy 1. Jadłodzielnie, to właściwie lodówki społeczne, których głównym celem jest uratowanie przed zmarnowaniem tego, co jest już w obiegu. – Obie Jadłodzielnie WSG są czynne całą dobę. To szafy z lodówką i półkami dostępne z chodnika dla każdej osoby. Poświąteczną żywność można przynosić o dowolnej porze. Warto na opakowaniu, szczególnie w przypadku gotowych potraw, napisać datę przyrządzenia i krótki opis np. 8.04.23 barszcz biały – mówi dr Marta Sikora z Wyższej Szkoły Gospodarki. – Co roku zauważamy, że bydgoszczanki i bydgoszczanie chętnie przekazują poświąteczną żywność, której nie są w stanie już zagospodarować. Pełne Jadłodzielnie nadal dobrej i smacznej żywności widzimy szczególnie w pierwszy dzień po świętach – dodaje. 

***

Warto wiedzieć:

Foodsharing oznacza dzielenie się jedzeniem. Idea narodziła się w 2012 roku w Niemczech i szybko przyjęła się w innych krajach. Foodsharing zapobiega marnowaniu się jedzenia i wspiera osoby potrzebujące. W Bydgoszczy działają 4 jadłodzielnie.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email