Bydgoszcz: Dzień Dziecka w mieście

Bydgoszcz: Dzień Dziecka w mieście
Fot. pixabay.com

Dzień Dziecka tuż tuż. Jak najmłodsi bydgoszczanie mogą świętować swoje święto w mieście? Poniżej kilka miejskich propozycji. To będzie kilkudniowa uczta.

1 czerwca, godz. 12:00-17:00

Dzień Dziecka w Młynach

Młyny Rothera też zapraszają na wspólne świętowanie. Tego dnia w Młynach czeka mnóstwo atrakcji. Na tarasie spotkacie artystów-szczudlarzy z Mimezis Art, którzy przygotują pokaz wielkich baniek mydlanych i balonowe zwierzaki. Dzieciaki będą mogły spróbować swoich sił w sztukach cykowych.

Na spotkanie bębniarskie tradycyjnie już zaprasza Piotr Schutta. Nie trzeba być uzdolnionym muzycznie, wystarczą ciekawość i otwartość! Nauczycie się klaskać i chodzić do rytmu oraz wokalizować dźwięki bębnów. Dowiecie się, ile pulsów schowało się w bicie i jakie dźwięki mieszkają w djembe.

Przez cały tydzień w Młynach będziecie mogli też zobaczyć wystawę ilustracji Emilii Dziubak. Jej książka „Gratka dla małego niejadka” znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata!

Wypatrujcie pracownika Młynów z pomarańczowym aparatem – w prezencie będzie wykonywać Wam pamiątkowe fotografie, które od razu zabierzecie ze sobą. Wydarzenie organizowane jest dla dzieci w każdym wieku. Wejście bezpłatne, nie potrzeba wcześniejszych zapisów.

1 czerwca
12.00-20.00 – wystawa ilustracji
16.00-18.00 – warsztaty i animacje cyrkowe
17.00-19.00 – warsztaty gry na bębnach

Teatralne obchody Dnia Dziecka w KPCK

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza dzieci wraz z rodzicami na dwa spektakle lalkowe przedzielone warsztatami teatralnymi. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w wielu zabawach oraz wykonać własną kukiełkę. Co się stało ze złowrogim Wilkiem? Czy Gajowy uratuje Czerwonego Kapturka i Babcię? Czy rzeka Brda od zawsze nosi taką nazwę? Czy Matyjasek poślubi Hankę? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w Salonie Hoffman. Dobra zabawa gwarantowana! Wstęp wolny.

1 czerwca, godz. 15:00

Spektakl: Matylda

Teatr Kameralny zaprasza na spektakl „Matylda”. To musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, przeniesiony do Bydgoszczy prosto ze scen West Endu i Broadway’u. 6-letnia dziewczynka posiada genialny umysł, wielkie serce i… kompletnie niepasującą do niej rodzinę. Jej tata jest nieuczciwym sprzedawcą samochodów, mamę interesują tylko pieniądze i święty spokój, a brat stanowczo nie grzeszy inteligencją. I nikt z nich absolutnie nie rozumie, dlaczego Matylda spędza tyle czasu na czytaniu książek. Aby przetrwać i zachować swoją wyjątkową wrażliwość, Matylda musi znaleźć przyjaciół zarówno wśród swoich rówieśników, jak i dorosłych. „Matylda” to rozśpiewany i roztańczony musical, w którym biorą udział zarówno dorośli aktorzy, jak i wiele utalentowanych dzieci. Podczas spektaklu wykorzystywane są stroboskopowe efekty świetlne, które mogą spowodować napady padaczkowe u osób chorych na epilepsję.

30 maja, godz. 18:00
31 maja, godz. 11:00 i 18:00
1 czerwca, godz. 11:00 i 18:00
2 czerwca, godz. 18:00
3 czerwca, godz. 18:00

Festiwal dla małych miłośników książek. LiterObrazki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy proponuje dzieciom i rodzicom mnóstwo nietuzinkowych atrakcji w ramach Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”: warsztaty z doskonałymi artystami, którzy przyjadą w tym czasie do grodu nad Brdą, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, gry, zabawy, muzykę, teatr i wiele innych zaskakujących zdarzeń. Od rana do popołudnia w samym sercu miasta dzieci i ich opiekunowie, którzy odwiedzą gmach Biblioteki Głównej odnajdą w jej murach inspirującą rozrywkę, niebanalną edukację, wielką dawkę radości i dobrej energii. Pełen program dostępny jest tutaj.  

30 maja – 5 czerwca

Spektakl: Czerwony kapturek

Teatr Polski zaprasza najmłodszych na spektakl „Czerwony Kapturek”. To muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka. Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. To również opowieść o bezinteresownej pomocy i o dobru, które ostatecznie zawsze wygra ze złem. Tekst wzbogacony został o zabawne piosenki, które będą atrakcyjne dla całych rodzin, nauczycieli i pedagogów.

1-3 czerwca, godz. 10:00

Koncert: Śpiewająca lokomotywa. Salaber – Tuwim na Dzień Dziecka

Filharmonia Pomorska proponuje muzyczne świętowanie Dnia Dziecka. Śpiewająca lokomotywa to połączenie koncertu i spektaklu, podczas którego usłyszymy najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima opatrzone muzyką Piotra Salabera. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi śpiewający dyrygent, a do zabawy zachęcać będą soliści-aktorzy. To rozrywka dla całej rodziny – dla dzieci skrząca dowcipem i zagadkami zabawa, a dla dorosłych powrót do czasów dzieciństwa. Koncert skierowany jest do dzieci od 6 roku życia.

3 czerwca, godz. 18:00

Balet: Alicja w Krainie Czarów

Opera Nova zaprasza na niezwykle barwną produkcję: „Alicja w Krainie Czarów”. Alicji, Królowej Kier, szalonego Kapelusznika i innych niesamowitych postaci nie trzeba przedstawiać. To bohaterowie baśniowej opowieści Lewisa Carrolla. Znikające koty o nieznikającym uśmiechu, szalone herbatkowe przyjęcia, osobliwe susły, marcowe zające, zadyszane króliki, to pełna symboli literacka przygoda dla dziecięcego i dorosłego czytelnika. Przemysław Zych, reprezentant młodego pokolenia polskich kompozytorów, skomponował według jej treści 90-minutowy balet  „Alicja w Krainie Czarów”. Z tancerzami bydgoskiej Opery baletową „Alicję…”  tworzy na nowo światowej sławy choreograf, tancerz i pedagog, Robert Bondara. Będzie to najbardziej humorystyczny balet w jego dotychczasowym dorobku artystycznym. Zapowiada się niezwykle dynamiczne (wręcz kaskaderskie), wesołe i zachwycające oko i ucho przedstawienie. Dla publiczności w wieku 8+.

4 czerwca, godz. 19:00
5 czerwca, godz. 18:00
7 czerwca, godz. 19:00

Spektakl: Historia Pazia Adasia i Pięknej Królewny

Kinoteatr Adria zaprasza do udział w przedstawieniu muzycznym pt. „Historia Pazia Adasia i Pięknej Królewny” w wykonaniu Łódzkiego Teatru Muza. Spektakl kierowany jest do dzieci w wieku 4-11 lat. Barwna scenografia, piękna muzyka oraz piękne kostiumy wykonane w pracowniach Teatru Wielkiego w Łodzi pozostawiają niezapomniane wrażenia. Celem przedstawienia jest wpojenie młodym widzom uniwersalnych wartości: rozumu, odwagi, otwartego serca i miłości, które pozwalają osiągnąć w życiu wszystko o czym marzymy i za czym tęsknimy. A najważniejszą umiejętnością w dążeniu do ich spełniania jest wiara we własne siły. Na scenie zobaczycie czworo aktorów scen łódzkich. Dzieci biorą czynny udział w przedstawieniu, a wszystkie piosenki śpiewane są na żywo. Najmłodsi widzowie przeżyją godzinę znakomitej zabawy i wiele emocji. 

5 czerwca, godz. 12:00

Wystawa: Karuzela 2022

Ruszyła kolejna, piąta już edycja Karuzeli. To wystawa cykliczna, podsumowująca rok wspólnej pracy Galerii Miejskiej bwa i odwiedzających ją dzieci w ramach cyklu Dziecko na warsztat. W przestrzeni galerii rozgościły się dzieła najmłodszych artystów – głównie przedszkolaków i uczniów klas I szkoły podstawowej, ale nie tylko. Odwiedzający wystawę będą wirować wśród kolorów, obiektów, obrazów i tkanin. Kuratorkami wystawy są Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz. Wystawa dostępna jest dla mieszkańców bezpłatnie do 26 czerwca w siedzibie bwa przy ul. Gdańskiej 20.

26 maja – 26 czerwca

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email