Będzie LOT w Elblągu

Będzie LOT w Elblągu
Fot. Adminstrator

27 listopada odbyło się spotkanie założycielskie Lokalnej Organizacji Turystycznej Subregionu Zalewu Wiślanego (LOT SZW).

Z inicjatywą powołania lokalnej organizacji turystycznej wystąpiło Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 22 czerwca podczas konferencji zatytułowanej „Forum Turystyki Wodnej” czł. Zarządu Województwa Warmińsko -Mazurskiego Grzegorz Nowaczyk zapowiedział podjęcie działań na rzecz powołania LOT-u, a dyr. Biura Regionalnego w Elblągu przedstawił założenia przyszłego stowarzyszenia.

– Od czerwca do listopada trwały rozmowy z potencjalnymi założycielami lokalnej organizacji turystycznej i prace nad statutem. 27 listopada jeszcze dokonaliśmy kilku zmian w projekcie statutu. Przez członków-założycieli został on przyjęty jednogłośnie – informuje Jerzy Wcisła.

Statut definiuje nazwę LOT-u i zasięg jej działania, który został określony granicami Elbląskiego Węzła Wodnego, w skład którego wchodzą akweny wraz z otoczeniem: Zalew Wiślany, rzeki Nogat, Elbląg z kanałem Jagiellońskim, Szkarpawa z dopływami, Kanał Elbląski oraz rzeka Pasłęka. Siedzibą LOT-u będzie miasto Elbląg.

Celem LOT SZW jest promocja turystyczna regionu, wspieranie przedsiębiorczości turystycznej i prowadzenie różnych działań na rzecz rozwoju turystyki. Silną stroną lokalnych organizacji turystycznych jest możliwość współdziałania w jednej organizacji instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Z tego powodu organizacje tego typu często lokują się w regionach atrakcyjnych turystycznie. Zwykle samorządy lokalne przekazują im zadania z dziedziny promocji lub obsługi turystycznej. LOT SZW – na starcie – nie ma.

– Niestety w Elblągu żadne z wcześniejszych działań – także inspirowanych przeze mnie – nie zakończyło się powstaniem LOT-u. Miasto nie przejawia w tym zakresie aktywności. Mam nadzieję, że gdy LOT SZW okrzepnie, przekona do siebie także włodarzy Elbląga. Tak czy owak, Elbląg na pewno będzie beneficjentem działań LOT SZW, bo wiele podmiotów go tworzących pochodzi właśnie z naszego miasta – mówi Jerzy Wcisła. W okolicach Elbląga i południowych brzegów Zalewu Wiślanego to pierwsza tego typu organizacja.

LOT SZW ma jednak ambicje promocji subregionalnej a nie tylko lokalnej. Stąd w gronie członków-założycieli są przedstawiciele instytucji (hotele, biura turystyczne, stowarzyszenia żeglarskie, pole golfowe) z Braniewa, Pasłęka, Malborka a także obsługujące Kanał Elbląski. Są też – co szczególnie ważne – samorządy: starostwa powiatów braniewskiego i elbląskiego, miasta Frombork i Tolkmicko oraz Malbork reprezentowany przez budżetową jednostkę zajmującą się turystyką. W gronie założycieli jest 15 podmiotów prawnych i kilka osób fizycznych. Kilka następnych już wyraziło gotowość przystąpienia do LOT SZW, natychmiast po jego powołaniu. Przez aklamację przyjęto też zaproszenia prezesa Zarządu Sand Valley Company na przeprowadzenie inauguracyjnego spotkania LOT SZW w Pasłęku, na terenie pola golfowego.

27 listopada członkowie-założyciele powołali Komitet Założycielski, w składzie: Ewa Gadomska (BP Turysta w Elblągu), Iwona Gniado, Marek Murdzia (Starostwo Powiatowe w Elblągu), Waldemar Zimnoch (Yachtklub Elbląg), Józej Zamojcin (Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko) i Jerzy Wcisła (Urząd Marszałkowski). Komitet przygotuje dokumenty konieczne by zarejestrować LOT SZW i – posiadając upoważnienie założycieli – uruchomi procedurę rejestracyjną.

Spotkanie było też okazją do pierwszej publicznej prezentacji filmu z rejsu z Berlina na Zalew Wiślany, zorganizowanego przez Ośrodek Sportów Wodnych „Fala”. Zdjęcia do filmu wykonał Łukasz Daroszewski, scenariusz przygotował Jerzy Wcisła, a przygotowaniem całości zajął się e-Światowid na czele z Agnieszką Jarzębską. Relację z rejsu można też przeczytać z listopadowym i grudniowym wydaniu miesięcznika „Żagle”, które objęły patronat nad wydarzeniem.

Także po raz pierwszy Andrzej Żywicki, kierownik elbląskiej filii Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego przedstawił dokument dotyczący uwarunkowań rozwoju turystycznego strefy Zalewu Wiślanego. – To jedna z pierwszych decyzji marszałka Jacka Protasa, która wraz z podniesieniem rangi Biura Regionalnego w Elblągu wskazuje na zdecydowane zwiększenie aktywności marszałka na zachodnich rubieżach naszego województwa – twierdzi Wcisła.

Na zakończenie części konferencyjnej Justyna Szostek z Zachodnio – Mazurskiej LOT w Ostródzie podzieliła się doświadczeniami Ostródzian w funkcjonowaniu tego typu organizacji. To jednej z prężniej działających LOT-ów w naszym województwie. Na Warmii i Mazurach jest 8 LOT-ów, co plasuje nas w strefie środowej polskich statystyk. W całym kraju jest ok. 108 tego typu stowarzyszeń, w tym najwięcej – bo aż 23 na Pomorzu.  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4611

Print Friendly, PDF & Email