Barbara Święta o górnikach pamięta

Barbara Święta o górnikach pamięta
Fot. Adminstrator

Górniczy Stan niech nam żyje
Niech żyje nam Górniczy Stan,
Bo choć przed nami dzienne światło kryje
Toć dla ojczyzny trud ten jest nam dan.

Zawód górnika to zawód szczególny, gdyż z jego wykonywaniem wiążą się ciągłe niebezpieczeństwa. Patronką górników jest Święta Barbara. O prawdziwie wymiernych korzyściach płynących z nabożnego stosunku do Patronki doskonale wiedzą górnicy, którym święta Barbara daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w czasie pracy, ale również podczas powrotnej drogi do domu.

Według legendy Barbara była nadzwyczajnej urody córką bogatego poganina Dioskura — wysokiego urzędnika z Heliopolis w Bitynii (leżącej w północnej części Azji Mniejszej). Barbara przyjęła chrzest, złożyła ślub czystości. Gdy ojciec dowiedział się o tym stał się prześladowcą córki. Zamknął ją w wieży, głodził i oskarżył ją. Gdy zapadł wyrok skazujący przed sądem cesarskim, sam uciął jej głowę. Jako datę jej męczeńskiej śmierci podaje się rok 305 lub 306.

Tradycyjnie 4 grudnia  rozpoczyna się mszą świętą, po której następuje przemarsz orkiestr Górniczych. W tym dniu organizowane są uroczyste akademie, spotkania, koncerty, zabawy i bale górnicze. Górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z obowiązkowym czarnym czako z pióropuszem.

Atmosferę Barbórki czuje się na Śląsku niemal przez miesiąc, ponieważ własne obchody organizują niemal wszystkie branżowe instytucje i firmy zaplecza górniczego, akademie i barbórkowe spotkania odbywają się już od połowy listopada, aż do okresu przedświątecznego. Na Barbórkę górnicy otrzymują też dodatkowe świadczenie wartości jednej pensji.

Tradycyjnie z okazji Barbórki na Śląsk przyjeżdżają politycy. Tak będzie także w tym roku, choć prezydent Lech Kaczyński odwołał wizytę z powodu choroby (w zamian przyjedzie szef jego kancelarii Władysław Stasiak), a premier Donald Tusk spotka się z górnikami nie na Śląsku, a w małopolskim Libiążu, w kopalni należącej do Południowego Koncernu Węglowego z grupy energetycznej Tauron. Do Katowic i Mysłowic przyjedzie natomiast wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Stałym elementem barbórkowej tradycji są msze św. w intencji górników. Jedną z nich odprawił w minioną niedzielę w Rudzie Śląskiej metropolita katowicki, abp Damian Zimoń. Nawiązując w homilii do górniczych katastrof, hierarcha mówił m.in., że przywiązanie do Boga pomaga przezwyciężać największe ludzkie tragedie, natomiast codzienne trudności pozwalają głębiej spoglądać na ludzkie życie. Kolejną mszę w intencji górników metropolita odprawi w katowickiej katedrze 6 grudnia.

www.barburka.republika.pl  Oprac. JP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4639

Print Friendly, PDF & Email