Artystycznie w plenerze kadyńskim

Tematem tegorocznego pleneru „Kadyny – wioska sztuki” będą legendy, które staną się  inspiracją prac ceramicznych, malarskich, rysunkowych i batików. Plener, odbędzie się już po raz szósty. Start – we wtorek, 10 lipca.

VI  Ogólnopolski Plener „Kadyny – wioska sztuki” potrwa do 14 lipca. Poprowadzą go: profesor i wykładowca z zakresu malarstwa i rysunku na wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego –  Marek Szczęsny, profesor Wojciech Sęczawa, wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Ewa Bednarska- Siwilewicz instruktor ceramiki w CSE „Światowid”. Na plaży Srebrna Riwiera, będzie pracowała młodzież z całej Polski: studenci, uczniowie szkół średnich i uczestnicy pracowni ceramicznych w domach kultury.

Mieszkańcy Kadyn wraz z młodzieżą będą mogli codziennie na Plaży Srebrna Riwiera tworzyć pod okiem instruktorów. To swego rodzaju warsztaty dla wszystkich tych, których interesują techniki plastyczne.

Plener to okazja do rozmów o sztuce. W czwartek, 12 lipca o godz. 18.00, w kadyńskiej świetlicy będzie można wysłuchać wykładu, wygłoszonego przez profesora Marka Szczęsnego –  „Malarstwo: historia i współczesność” o warsztacie  malarza na przestrzeni wieków, a zwłaszcza  o polskich malarzach, którzy niesłusznie są nieco pomijani i zapomniani. Będzie również mowa o historii malarstwa i o tym, jak zmieniało się widzenie obrazów na przestrzeni wieków i  jakie są obecne trendy. Na koniec wykładu uczestnicy będą mogli porozmawiać o współczesnym malarstwie.

A w piątek, 13 lipca o godz. 16.00 w kadyńskiej świetlicy zostanie otwarta wystawa prac ceramicznych, szkła artystycznego i batików uczestników pracowni CSE „Światowid”.

Autorami prac, które zostaną pokazane na wystawie są uczestnicy sekcji działających w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, ale każdy z nich ma swoją specjalizację. Na wystawie będzie można zobaczyć malarstwo na szkle autorstwa Joanny Wachowicz, Danuty Świątek, Aurelii Stołowskiej i Haliny Gnat. Anna Nowak tworzyła  postaci małych dzieci w ceramice. Marii Szczepańskiej,  Zofii Pater, Annie Komorowskiej i Agnieszce Miernik zawdzięczamy cykl batików. Z kolei Gabriela Bortnik, Irena Michalska, Dorota Kłos i Barbara Krajnik pokażą kompozycje z witrażu.  Charakterystyczne są również prace: Teresy Chądzyńskiej, która specjalizuje się w wytapianiu pater, Sabiny Gadzały, która stworzyła cykl szklanych drzewek i postaci oraz Jana Piotrowskiego, który tworzy instrumenty ceramiczne.

Ewa Miros, Grażyna Kopańska i Jolanta Urbańska pokażą kompozycje ceramiczne, Elżbieta Paczkowska i Anna Dziadosz  postaci kobiet, a Anna Karatkiewicz  ceramiczne postaci aniołów. Na wystawie będzie także można oglądać  prace ceramiczne dzieci i młodzieży:  Antoniny Wójkowskiej, Emilii Konopko, Marii Morawskiej, Kamili Rogali oraz Darii Zaborowskiej.  

To już drugi taki wernisaż w Kadynach. Okazja przede wszystkim dla tych, którzy na co dzień nie mogą uczestniczyć w wernisażach w mieście.

Organizatorem pleneru jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.   CSE Światowid Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8239

Print Friendly, PDF & Email