Apel o odpowiedzialność za słowo

Apel o odpowiedzialność za słowo
Fot. Adminstrator

  W niedzielę 10 września w Katowicach obchodzono „Dzień Solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię”. Przechodząc przez symbolicznie otwarte drzwi, goście imprezy i przypadkowi przechodnie, mogli wyrazić swoją jedność z osobami, które przeszły kryzys psychiczny. Spotkania i imprezy odbywały się na katowickim Rynku oraz w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki Współczesnej. Organizatorzy i uczestnicy obchodów wystosowali apel do osób opiniotwórczych o refleksję dotyczącą kreowania wizerunku osób z chorobami psychicznymi.

Celem Światowego Programu ”Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, jest przeciwstawianie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorujących na schizofrenię poprzez edukację i współpracę z mediami. Organizatorzy przedsięwzięcia, to Śląskie Stowarzyszenie AD VITAM DIGNAM oraz Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych AKCENT.

  Chętnych do przejścia przez symboliczne drzwi, jak informują organizatorzy akcji, nie brakowało.  Oznacza to duże zrozumienie zarówno dla potrzeby wsparcia społecznego osób chorych, czy niepełnosprawnych, jak i dla faktu, że choroba, dysfunkcja, jest sytuacją dotyczącą każdego z nas, której nie da się omijać.
   Uczestnicy spotkania dziesiątkami podpisów wsparli także apel wystosowany do osób kształtujących życie publiczne w kraju. Apel podpisali m.in. Senator Krystyna Bochenek, muzyk Józef Skrzek, wielu dziennikarzy i społeczników. – „Poprzez otwarty apel dążymy do tego, aby z życia publicznego zniknęły obraźliwe zwroty nadużywające nazewnictwa medycznego – mówi pomysłodawca tej inicjatywy Marek Plura – Przewodniczący Polskiej Delegatury Międzynarodowego Zrzeszenia Organizacji Osób Niepełnosprawnych A Hautere d’Homme Parlament bez Granic. W zamian chcemy pokazać przykłady rzeczywistego współistnienia społecznego z osobami chorymi zgodnie z hasłem tegorocznej akcji ”Razem w życiu razem w pracy”.
  Treść apelu zostanie rozesłana do wszystkich parlamentarzystów, na ręce redaktorów naczelnych, przedstawicieli zrzeszeń przedsiębiorców. Oczekiwana jest nie tyle odpowiedź, co zobowiązanie do zachowania etyki w słowach i czynach.
  Organizatorzy zachęcają wszystkich Ludzi Dobrej Woli do zapoznania się z treścią apelu oraz do wyrażenie jego poparcia poprzez e-mail na adres: marekplura@wp.pl .

APEL
Śląskiego Stowarzyszenia AD VITAM DIGNAM, Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych AKCENT, Polskiej Delegatury Międzynarodowego Zrzeszenia Organizacji Osób Niepełnosprawnych A Hauteur d’Homme – Parlament bez Granic
oraz Ludzi Dobrej Woli ustanowiony w czasie „Dnia solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię”, w niedzielę 10 września 2006 r. w Katowicach:

My, niżej podpisani apelujemy do Parlamentarzystów i innych Polityków do Redaktorów Naczelnych, Dziennikarzy, Publicystów i innych przedstawicieli mediów do Artystów, Twórców Reklam, Przedsiębiorców i innych przedstawicieli życia społecznego o głęboką refleksję na własnymi i publicznymi działaniami i wystąpieniami tak, aby sprawiły one, iż z życia społecznego znikną  obraźliwe zwroty nadużywające nazewnictwa medycznego i psychologicznego określającego stany chorobowe oraz nie będą podejmowane przedsięwzięcia utrwalające negatywny obraz osoby chorej psychicznie czy upośledzonej umysłowo. W zamian proponujemy ukazywanie przykładów rzeczywistego współistnienia społecznego z osobami chorymi i niepełnosprawnymi zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Razem w życiu razem w pracy”.

  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1231

Print Friendly, PDF & Email