Ameryka Łacińska prosi o szczepionki

Ameryka Łacińska prosi o szczepionki
Fot. Pixabay

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zamieszkuje zaledwie 8 proc. ludności świata, ale zarejestrowano tam aż 35 procent wszystkich zgonów spowodowanych przez koronawirusa. Odsetek podwójnie zaszczepionych wynosi tylko ok. 35 proc. W krajach regionu jest dramatycznie mało szczepionek.

Ogłaszając w środę te dane, Carrissa Etienne, która stoi na czele Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, ponowiła apel do krajów, które dysponują „nadliczbowymi szczepionkami”, aby podzieliły się nimi z krajami tej części świata „dla ratowania życia jej mieszkańców”.

W najuboższych państwach regionu, takich jak Jamajka, Nikaragua i Haiti – powiedziała Etienne – „nie zdołano dotąd zaszczepić przeciwko koronawirusowi nawet dziesięciu procent ludności”.

Wypowiadając się w ubiegłym tygodniu na zorganizowanej w trybie wirtualnym sesji Organizacji Państw Amerykańskich, Etienne przedstawiła katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne pandemii w Ameryce Łacińskiej i oceniła je jako „dwukrotnie bardziej dramatyczne”, niż w innych częściach świata. – W naszym regionie, naznaczonym głębokimi nierównościami, liczba osób, które popadły w skrajną nędzę wynosi dziś 22 miliony – podkreśliła.

Minister zdrowia w lewicowym rządzie Peru, Hernandos Cavallos, tak opisał obraz życia przeciętnego mieszkańca kraju w czasach pandemii: „To codzienna walka o zdobycie szczepionki antykowidowej, lub butli z tlenem, dla chorego członka rodziny”.

Mia Mottley, która stoi na czele rządu Barbadosu, analizując na konferencji sytuację gospodarczą i społeczną najuboższych państw regionu po 19 miesiącach pandemii, powiedziała, że „to dziś prawdziwy krajobraz po bitwie”. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email