Debatowali o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Debatowali o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową
Fot. Fundacja Avalon / arch.

III Konferencja Projektu Sekson przeszła do historii. To były dwa dni inspirujących prelekcji, warsztatów i ożywionych dyskusji. W wydarzeniu wzięli udział eksperci, lekarze, rehabilitanci oraz same osoby z niepełnosprawnościami. Tegoroczna, trzecia już konferencja, realizowana w ramach Projektu Sekson odbyła się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Centrum Kreatywności Targowa, w Warszawie oraz online na kanałach projektu Sekson.

– Zainteresowanie III Konferencją Sekson i frekwencja podczas wydarzenia absolutnie nas zaskoczyły. Wejściówki na wydarzenie stacjonarne rozeszły się w tydzień. To pokazuje, że o seksualności chcemy mówić, że się jej nie boimy, że jest ona dla każdego z nas ważna. Ogromnie cieszy nas otwarcie na dyskusję to pokazuje, że Konferencja Seskon i sam projekt są ogromnie potrzebne. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich sojuszników i sojuszniczek projektu Sekson. To dzięki Waszemu wsparciu udaje nam się od trzech lat przełamywać tabu, szerzyć rzetelną wiedzę na temat życia intymnego osób z niepełnosprawnością i budować coraz szerszą społeczność osób zaangażowanych w tę ważną sprawę – wyjaśnia Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.

III Konferencja Sekson w liczbach prezentuje się imponująco. W stacjonarnej części wydarzenia wzięło udział 140 osób. Informacja o transmisji dotarła prawie do 21 000 osób. Online konferencję śledziło ponad 210 widzów.

– Choć kolejna edycja Konferencji Sekson już za nami to nie koniec naszych działań. Wydarzenie jest swego rodzaju ukoronowaniem całorocznego wysiłku wielu osób zaangażowanych w równościową edukację seksualną oraz pracę na rzecz normalizacji społecznego postrzegania seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wokół Projektu Sekson będzie się działo dużo i będzie o nas głośno. W listopadzie organizujemy Festiwal Singli, będziemy także kontynuować rozwój Mapę Dostępności, polecam również drugą odsłonę naszego projektu filmowo-fotograficznego „Pełnosprawni w miłości” i zaplanowaną na grudzień kampanię społeczną – zapowiada Lusine Duryan, koordynatorka projektu Sekson.

Pierwszy dzień III Konferencji Projektu Sekson poświęcony był seksualności. Bez barier i tabu rozmawiano między innymi o zdrowiu seksualnym, samomiłości, dbaniu o siebie a także sprzęcie medycznym czy gadżetach erotycznych. Nie zabrakło tematów trudnych związanych z przeciwdziałanieem przemocy seksualnej i fetyszyzacją OzN. Drugi dzień zdominowało rodzicielstwo – dowiedzieć się można było jak uczyć dziecko domyślnej akceptacji, rozmawiano o mądrym wsparciu rodziców z zewnątrz, rozwoju psychoseksualnym dzieci, adopcji dzieci przez osoby z niepełnosprawnością oraz walce z homo-, bi- i transfobią wobec OzN czyli walce z podwójnym wykluczeniem.

– Tabu dotyczące seksualności dotyka szczególnie dzieci i młodzież, osób starszych i osób z niepełnosprawnością. Społeczeństwo chciałoby aby były aseksualne. Konferencja taka jak ta jest dobrym miejscem do edukacji seksuologicznej, której w Polsce brakuje. Musimy zwrócić uwagę, że jest ona ważna nie tylko dla samych osób z niepełnosprawnością, ale także dla lekarzy, rehabilitantów, psychologów czy rodziców, a wręcz dla całych rodzin, w których dana osoba żyje – mówił prof. Zbigniew Izdebski, prelegent III Konferencji Sekson.

Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, dr Tomasz Sobierajski, dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, aktywiści i aktywistki – Marta Lorczyk, Renata Orłowska, Julia Zakrocka, Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki z Life of Wheelz, mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec, Ola Petrus – stand-uperka i aktywistka, przedstawiciele Sex Work Polska, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenia Doula w Polsce, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Wszystkie osoby, które nie miały możliwości uczestniczenia w konferencji zapraszamy na oficjalny profil projektu na Facebooku gdzie można obejrzeć zapis z transmisji wydarzenia – zachęca Lusine Duryan, koordynatorka projektu Sekson.

Fundacja Avalon
Print Friendly, PDF & Email