9 Międzynarodowy Festiwal Filmowy ”Era Nowe Horyzonty”

9 Międzynarodowy Festiwal Filmowy ”Era Nowe Horyzonty”
Fot. Adminstrator

Już od piątku, 19 lutego 2010 r., przez kolejne siedem dni, w kinie „Światowid” będzie można obejrzeć najciekawsze europejskie filmy pokazywane w ramach 9 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ”Era Nowe Horyzonty”.

„Głód”, „Las”, „Tlen”, „Dubel”, „Burrowing”, „Plaże Agnes” to sześć filmów z Belgii, Szwecji, Francji, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Były one nagradzane na wielu festiwalach i przeglądach, a w styczniu i lutym można je było oglądać w 16 miastach w Polsce, w ramach ERA NOWE HORYZONTY Tourneé. Od 19 do 25 lutego trafią na ekrany kina „Światowid”.

Szczególnie interesująco zapowiadają się pokazy: filmu Piotra Dumały – „Las”, który na Festiwalu w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za szczególne wartości artystyczne, filmu „Głód” w reżyserii Steve’a McQueena, który został nagrodzony m.in. Złotą Kamerą za najlepszy debiut w Cannes, Europejską Nagrodą Filmową za europejskie odkrycie roku, czy na 9. MFF Era Nowe Horyzonty – Grand Prix dla najlepszego filmu oraz Nagrodą Krytyków Filmowych, a także nagrodzonego przez publiczność wrocławskiego Festiwalu, obrazu „Tlen” w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

„Głód” opowiada historię Bobby’ego Sandsa, pierwszego irlandzkiego więźnia, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Jego reżyser, Steve McQueen, to uznany artysta wizualny, którego prace, pokazywane są w muzeach na całym świecie, „Głód” jest jego debiutem fabularnym. Po premierze filmu zachwyceni krytycy zgodnie obwieścili, że pojawił się w europejskim kinie prawdziwy talent.

Również Piotr Dumała jest pewnego rodzaju debiutantem, bo choć znamy go z wyśmienitych animacji, to „Las” jest jego pierwszym filmem fabularnym. W graficznych, drobiazgowo zaplanowanych, czarno-białych kadrach fotografowanych przez Adama Sikorę, Dumała przeniósł na ekran atmosferę swoich animacji. Powstał film bardzo „europejski”, uciekający od konkretu codzienności w nienachalną metaforę i uniwersalny symbol. Śmierć i proces odchodzenia, które tak naprawdę są jego istotą, poprzez chropowatą warstwę wizualną stają się jak gdyby namacalne.

Zupełnie inne doznania proponuje Iwan Wyrypajew. „Tlen” jest bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny. To dziesięć piosenek – wierszy złożonych w rodzaj ekranowego setu przygotowanego przez DJ-a, którym jest sam reżyser, a wykonawcami są jego ostatnio ulubieni aktorzy Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.

„Plaże Agnès” to najnowszy film ikony francuskiej Nowej Fali – Agnes Vardy. Nagrodzony francuskimi César oraz Étoile d’Or, jako najlepszy film dokumentalny, wyrasta z fascynacji nestorki kina zapisywaniem rzeczywistości. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie, inspiracjach. Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podróż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.

Kolejne dwa filmy, w zupełnie inny sposób, a jednak dochodząc do podobnych wniosków, opowiadają o kondycji naszego życia i kultury. Szwedzki „Burrowing” pokazuje, że zanurzając się w wygodzie i konsumpcji już dawno zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet w pewnym sensie własne człowieczeństwo. Belgijski „Dubel” dzięki zastosowaniu zasady kolażu – zlepiania, zszywania ze sobą fragmentów rozmaitych narracji, stawia dość gorzką diagnozę dotyczącą kondycji świata opartego na zasadzie „kopiuj – wklej”.

– Tourneé Festiwalu Era Nowe Horyzonty to doskonała okazja, aby obejrzeć wszystkie te filmy, które przez najbliższe miesiące będą gościć w repertuarze kin w całej Polsce – zaprasza Katarzyna Mielnicka z kina „Światowid”.
Rezerwacja internetowa i godziny projekcji na http://kino.swiatowid.elblag.pl/
Rezerwacja telefoniczna: 55 611 20 68, 76
Cena biletów na każdy seans – 12 zł  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5012

Print Friendly, PDF & Email