Zdrowie: Trochę inne uzależnienie

Zdrowie: Trochę inne uzależnienie

Uzależnienia behawioralne są zjawiskiem powszechnym. Inaczej nazywane są uzależnieniem od zachowań / czynności. Mogą dotyczyć wszystkich ludzi, bez względu na wiek. Właśnie dlatego warto o nich rozmawiać.

Można powiedzieć, że uzależnienia od zachowań/czynności obejmują objawy związane z zachowaniem, poznawcze (dotyczące m.in. sposobów myślenia) i czasami fizjologiczne (np. drżenie rąk). Rozwijają się one po wielokrotnym powtarzaniu konkretnych czynności i charakteryzują się silną potrzebą ich powtarzania – nawet mimo szkodliwych następstw. Zdarza się, że przy próbach zaprzestania lub ograniczenia tych zachowań występuje rozdrażnienie, złość, a czasami nawet agresja.

Wśród uzależnień behawioralnych znajdują się między innymi: uzależnienie od komputera i internetu (nowe media), telefonu, patologiczny hazard, zaburzenia odżywiania się (objadanie, głodzenie), erotomania, pracoholizm czy zakupoholizm. Dotyczą codziennych zachowań – bo nawet te mogą przerodzić się w uporczywe nawyki.

Kiedy należy zastanowić się nad tym, czy nawyk zaczyna przeradzać się w uzależnienie? Wtedy, gdy osoba wykonująca czynności, przyjaciel czy rodzina zauważają, że uporczywe czynności i myślenie o nich zaczynają kierować naszym życiem. Gdy pojawią się takie obawy, nie bójmy się o nich rozmawiać i szukać profesjonalnej pomocy.

Gdynia pomaga

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni oferuje bezpłatną pomoc – konsultacje oraz terapię uzależnień. Oferta dedykowana jest dla osób zmagających się z uzależnieniem, jak i ich bliskich (np. rodzin). Osobom szukającym pomocy zapewnia anonimowość i dyskrecję.

Kontakt:
Poradnia Leczenia Uzależnień OPiTU: ul. Chrzanowskiego 3/5, 81–338 Gdynia, tel/fax: 58 620 88 88. Możliwy jest także kontakt przez portal Facebook

  Karolina Szypelt, gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18336