Zdrowie: Domowa rehabilitacja w Wielkopolsce

Zdrowie: Domowa rehabilitacja w Wielkopolsce
Fot. Adminstrator

Od nowego roku pacjenci, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie są w stanie dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej, mogą korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych w warunkach domowych.

Z domowej rehabilitacji mogą skorzystać pacjenci z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi m.in. uszkodzeniem rdzenia kręgowego, chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, urazami kończyn dolnych, chorobami przewlekle postępującymi (w szczególności m.in. miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów). Zabiegi fizjoterapeutyczne przewidziane są też dla osób w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

Usługa domowej rehabilitacji dostępna będzie niemal we wszystkich powiatach Wielkopolski: najwięcej umów Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł z podmiotami z miasta Poznania (7) i powiatu poznańskiego (4), miast i powiatów Kalisz i Konin (po 3), miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego (po 2); po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko–trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego. WOW NFZ podpisał z nimi umowy na pięć lat.

Żeby skorzystać z domowej rehabilitacji, należy posiadać skierowanie (ważne 30 dni) wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych). Pakiet zabiegów, przysługujących bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje oprócz badania diagnostycznego również: kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza kierującego na zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Warto pamiętać, że świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Źródło: nfz–poznan.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17394 

Print Friendly, PDF & Email