Zdrowie: 30 tys osób kontaktowało się już z Urzędem Rzecznika Praw Pacjenta

Zdrowie: 30 tys osób kontaktowało się już z Urzędem Rzecznika Praw Pacjenta

Od momentu funkcjonowania Urząd Rzecznika Praw Pacjenta, czyli od maja 2009 r. do 30 stycznia br. za pośrednictwem bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii odnotowano 300 tys sygnałów przekazanych do Rzecznika Praw Pacjenta.

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta umożliwia pacjentowi szybki kontakt z pracownikiem Biura, który przyjmuje zgłoszenia i udziela wyczerpujących informacji o prawach pacjenta oraz przysługujących w danej sytuacji środkach prawnych. W uzasadnionych przypadkach ta forma kontaktu daje także Rzecznikowi Praw Pacjenta możliwość podjęcia pilnej interwencji bądź wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

Dzięki temu, że infolinia ma zasięg ogólnopolski, a forma telefoniczna jest najprostszym i najszybszym sposobem kontaktu, stanowi ona skuteczny system wsparcia ochrony praw pacjenta. Większość rozmów telefonicznych stanowią praktyczne porady dotyczące działań, które należy podjąć w określonej sytuacji, w tym sugerowane rozwiązanie w sytuacjach trudnych.

Infolinia, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00 jest tylko jedną z możliwych form kontaktu jakie oferuje Rzecznik Praw Pacjenta. Z Biurem można skontaktować się za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie www.rpp.gov.pl lub poczty elektronicznej pod adresem kancelaria@rpp.gov.pl. Dokument można złożyć również za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie ePUAP lub przesłać na adres Biura.

Osoby, które wolą kontakt osobisty mogą skorzystać z porady na miejscu w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta i porozmawiać z pracownikiem Biura, którego siedziba w Warszawie mieści się przy ul. Młynarskiej 46 i jest czynna w poniedziałek – w godzinach 9.00–18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00–15:00.

Rzecznik przypomina także o ułatwionym kontakcie dla osób głuchych i głuchoniemych, które mogą kontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta poprzez tłumacza języka migowego online. Mogą to zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej Migam lub klikając na specjalny banner znajdujący się w zakładce „Kontakt dla osób z trudnościami w komunikowaniu się”. Po kliknięciu użytkownik połączy się z tłumaczem języka migowego, który w tym samym czasie wykona połączenie na infolinię Rzecznika. Wystarczy posiadać urządzenie mobilne z kamerą, dzięki której zostanie wykonane połączenie, a pracownicy na bieżąco odniosą się do sytuacji osoby dzwoniącej.

W najbliższym czasie planuje się także uruchomienie eksperckich porad za pośrednictwem infolinii, gdzie pacjenci będą mogli zasięgnąć informacji od osób, które specjalizują się w wybranych dziedzinach zdrowia.

 

  www.bpp.gov.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17513 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.