Warto przeczytać: W sidłach anoreksji

Warto przeczytać: W sidłach anoreksji
Fot. Adminstrator

Powieść Heidi Hassenmuller to opowieść o akceptacji własnego ciała i presji, jaką na młode dziewczyny wywiera współczesny świat.

Media promują nierzeczywisty ideał kobiecej sylwetki, pozbawionej choćby grama tłuszczu. Dziewczynki, nastolatki i dorosłe kobiety poprzez wyrzeczenia i wyniszczanie organizmu próbują osiągnąć cel, którego realizacja kosztuje zbyt wiele. Próby osiągnięcia go są źródłem frustracji, lęków i nienawiści do własnego ciała. Chęć bycia „chodzącym ideałem” może przerodzić się w poważną chorobę, z której bardzo trudno wyjść.

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, prowadzi do wielu zaburzeń funkcjonowania organizmu. Osoby cierpiące na tę chorobę nieprawidłowo oceniają własną sylwetkę i przeżywają silny lęk przed przybraniem na wadze, więc podejmują działania (często szkodliwe), by tego uniknąć. Zaburzenie odżywiania częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Może skutkować innymi chorobami, a nawet doprowadzić do śmierci.

Bohaterką książki „W sidłach anoreksji” jest nastolatka, która, chcąc dopasować się do narzucanego kanonu piękna, postanawia schudnąć za wszelką cenę, nie bacząc na konsekwencje.

Maja – radosna, uśmiechnięta i zadowolona z życia dziewczyna – przechodzi ogromną metamorfozę, będącą źródłem bólu i cierpienia. Nie jest to jednak nagła zmiana. Nastolatka, która nie może zaakceptować tego, że jej ciało ulega przemianom w procesie dojrzewania, z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi swojego odbicia w lustrze. Początkowe plany pozbycia się zbędnych kilogramów zmieniają się w wyniszczającą walkę o idealną sylwetkę. Mai towarzyszy przekonanie, że tylko całkowite odcięcie się od dawnego trybu życia doprowadzi ją do wymarzonego celu. Dziewczyna powoli odsuwa się od zmartwionych bliskich i przyjaciół, wybierając samotność.

Książka w przejmujący sposób pokazuje, jak niebezpieczne dla zdrowia może być dążenie do nierealnego ideału. Maja z normalnej nastolatki zmienia się we wrak człowieka, którego jedynym celem jest zachowanie odpowiedniej wagi. „W sidłach anoreksji” to piękna, ale i trudna opowieść o próbie dopasowania się do wymagań stawianych przez współczesny świat, o wyniszczającej walce z samym sobą i próbach akceptacji zmian, na które nie mamy wpływu.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15896 

Print Friendly, PDF & Email