Warto obejrzeć: „Twój Vincent” – malarstwo wprawione w ruch

Warto obejrzeć: „Twój Vincent” – malarstwo wprawione w ruch

Pierwszy na świecie film animowany wykonany techniką malarską opowiada historię życia i śmierci znanego artysty, zmagającego się z chorobą psychiczną.

Na ekrany kin wszedł niezwykły film o życiu i śmierci Vincenta van Gogha. Koleje jego losu odtworzono na podstawie zachowanych listów – i właśnie korespondencja malarza staje się przyczynkiem do opowiedzenia jego historii.

Akcja filmu rozgrywa się rok po śmierci Vincenta van Gogha. Armand Roulin, syn przyjaciela malarza, ma dostarczyć list bratu artysty, Theo. Nie jest to jednak możliwe, dlatego młody człowiek wyrusza w podróż, dzięki której zmienia się jego stosunek do ekscentrycznego twórcy. Postaciami wypowiadającymi się w filmie są osoby bliskie malarzowi. Każda z nich na swój sposób zapamiętała van Gogha i jego zmagania z chorobą psychiczną, każdy bohater ma inny punkt widzenia, który przedstawia artystę w zupełnie innym świetle.

Doskonale wykonany, nowatorski film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwsza na świecie produkcja wykonana  techniką malarską. Animacja, w którą wkomponowano dzieła Vincenta van Gogha, utrzymana jest w konwencji charakterystycznej dla malarza. W całości składa się z około 65 tysięcy obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, stworzonymi przez ponad 100 artystów. „Twój Vincent” to pozycja obowiązkowa na liście filmów, które warto obejrzeć.

https://www.youtube.com/watch?v=1n1RFgapVq0

Fot.: YouTube

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16646