Trzaskowski: Miasto podjęło szereg działań w walce z epidemią, ale sytuacja staje się dramatyczna

Trzaskowski: Miasto podjęło szereg działań w walce z epidemią, ale sytuacja staje się dramatyczna
Fot. Pixabay

Sytuacja powoli staje się dramatyczna – powiedział w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał też, że miasto przygotowuje miejskie podmioty lecznicze do walki z koronawirusem. Wymienił również inne działania epidemiologiczne, jakie podjęła Warszawa w tej kwestii.

– Sytuacja powoli staje się dramatyczna. Pamiętamy czasy z marca tego roku, kiedy notowaliśmy około 200 zakażeń w całym kraju. W tej chwili tych zakażeń jest codziennie prawie osiem tysięcy (…) Jeżeli chodzi o potwierdzonych chorych w Warszawie, to było ich kilkunastu. W tej chwili te ostatnie dane mówią o prawie 10 tys. – powiedział prezydent stolicy.

Jak podkreślił, miejskie podmioty lecznicze są przygotowywane do walki z COVID-19 m.in. miasto zakupiło środki ochrony indywidulanej za 20 mln zł, sprzęt i aparaturę medyczną, w tym 30 specjalnych stanowisk wysokospecjalistycznych z respiratorami za prawie 8 mln zł oraz kontenery medyczne przy SOR-ach dla szpitala Bielańskiego i szpitala Wolskiego.

– Ten sprzęt przede wszystkich powinien być kupowany przez rząd. My wzięliśmy na siebie część tych obciążeń i przeznaczyliśmy bardzo konkretne środki, po to, żeby doposażyć szpitale miejskie – stwierdził Trzaskowski.

Dodał, że miasto ściśle współpracuje z wojewodą mazowieckim, jeśli chodzi o utworzenie łóżek „covidowych: w trzech lecznicach. – Zwłaszcza jeżeli chodzi o ten tzw. drugi poziom, czyli już dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem – przekazał Trzaskowski.

Zaznaczył, że miasto organizuje też punkty wymazowe oraz, że zostało utworzonych 15 takich punktów przez miejskie SPZOZ-y po to, żeby w większej liczbie miejsc w Warszawie można było pobierać wymazy.

Wśród działań podjętych przez miasto w walce z epidemią, prezydent stolicy wymienił również zakup za kwotę ponad 3 mln zł usług przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa dla szczególnie narażanych, zwłaszcza pensjonariuszy i personelu w Domach Pomocy Społecznej.

Wskazał także, na program realizacji szczepień przeciwko grypie dla dzieci i seniorów. – 40 procent seniorów zaszczepiliśmy. Natomiast dzisiaj, jak wszyscy wiemy są problemy z kupnem szczepionek na grypę na rynku – mówił Trzaskowski.

Jednocześnie poinformował, że jeśli chodzi o edukację to miasto zakupiło środki ochrony osobistej dla ponad 39 tys. nauczycieli i pracowników oświaty i stara się inwestować w możliwości zdalnej edukacji. – Kupiliśmy licencje Office 365 dla nauczycieli i uczniów. Wdrażamy też specjalną platformę „edu.warszawa.pl” tak, żeby ułatwić możliwość prowadzenia zdalnej edukacji – podał Trzaskowski.

Wymienił także zakup prawie 25 tys. paczek żywnościowych i 3 tys. ciepłych posiłków dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej, zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli oraz zakup 5 tys. szczepionek przeciwko grypie dla nauczycieli.

Trzaskowski poinformował, że jeżeli chodzi o kwestie komunikacji miejskiej to miasto codziennie bada jej obciążenie, a na najbardziej obciążonych trasach kieruje dodatkowy tabor.

– Na bieżąco monitorujemy liczbę pasażerów korzystających z linii autobusowych, linii szkolnych – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że miasto codziennie dezynfekuje pojazdy komunikacji miejskiej nie tylko ręcznie, ale również za pomocą dezynfekcji elektrostatycznej. Prowadzi też akcję ozonowania tych miejsc, które są najbardziej newralgiczne. – Prowadzimy również akcję rozdawania maseczek przez kontrolerów biletów – podkreślił Trzaskowski.

– To są wszystkie działania, które my prowadzimy. Natomiast po tych analizach mamy bardzo jasne apele do rządu i jasne propozycje – stwierdził prezydent stolicy.

Aleksandra Kuźniar
Print Friendly, PDF & Email