Toruń: Pomagają niepełnosprawnym od wielu lat

Toruń: Pomagają niepełnosprawnym od wielu lat
Fot. Adminstrator

25 października 2018 r. obchodzone będą jubileusze 40–lecia „PRTON” i 10–lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Na spotkaniu nie zabraknie wspomnień, sztuki i ciekawych opowieści.

Pracownia w latach 70. i 80. była jedynym miejscem wspierania osób z niepełnosprawnością. Jej działalność i autorska metoda terapii przez twórczość stała się znana nie tylko w województwie, ale również w kraju i na świecie.

Od 2008 roku kontynuatorką działań Pracowni jest Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman, w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” oraz popołudniowej Świetlicy.

Z działań stowarzyszenia korzysta około 77 podopiecznych. Otrzymują oni wsparcie w kształtowaniu relacji społecznych i zapewnienia podstaw materialnych grupie zagrożonej wykluczeniem społecznym. Dom prowadzi także zajęcia w formie treningów umiejętności samoobsługi, funkcjonowania w życiu codziennym, interakcji społecznych, uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, oraz przygotowaniu do podjęcia pracy na otwartym i chronionym rynku pracy.

Obchody jubileuszy rozpoczną się o godzinie 12.00 w Dworze Artusa. W ich ramach będzie możliwość obejrzenia występów artystycznych oraz zapoznania się z wystawą prac podopiecznych placówki. Zaplanowano również liczne zabawy, spotkania z najstarszymi podopiecznymi, okolicznościowy tort i upominki dla przybyłych gości.

Źródło: niepełnosprawni.kujawsko–pomorskie.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18967 

Print Friendly, PDF & Email