Szkoły podstawowe - znajdź w Elblągu ofertę dla swojego dziecka

W roku szkolnym 2011/2012 zaplanowano utworzenie 62 oddziałów integracyjnych w 14 placówkach oświatowych działających na terenie Elbląga, na wszystkich poziomach kształcenia. Każda z tych placówek dysponuje odrębną ofertą edukacyjno – wychowawczą dostosowaną do potrzeb przyjmowanych uczniów i wychowanków. Dziś przedstawiamy ofertę elbląskich szkół podstawowych. W kolejnych dniach na łamach naszego serwisu opublikujemy oferty pozostałych placówek.

Wydział Edukacji zastrzegł, że we wrześniu, po rozpoczęciu roku szkolnego 2011/2012 mogą jeszcze nastąpić jakieś zmiany, nie mniej redakcja sprawdziła wszystkie dane teleadresowe i aktualizowała informacje, więc prawdopodobnie zaprezentowana tu oferta zasadniczo się nie zmieni i będzie pomocna dla rodziców i uczniów z niepełnosprawnościami.

SZKOŁY PODSTAWOWE

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Elblągu im. Janusza Korczaka
Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 2

Danie teleadresowe:

ul. Polna 8 a
82-300 Elbląg,
tel.: 55 642 88 85
fax.: 55 642-88-86
e – mail: soswnr2@wp.pl
strona www:  [url]http://osw2elblag.szkolnastrona.pl/[/url]
(Szczegółowe informacje o ofercie Ośrodka znajda się w następnej części  naszego Informatora.)

Szkoła Podstawowa Nr 4 z oddziałami integracyjnymi

Dane teleadresowe:

ul. Mickiewicza 41
82- 300 Elbląg
tel. 55 233 79 26
fax: 55 236 80 33
e – mail: szkola@szkola4.dt.pl
strona www: [url]http://szkola4.hg.pl/[/url]

O szkole:

Od początku swojej działalności placówka stawia na wszechstronną edukację uczniów, dbając o to, by zdobywali rzetelną wiedzę i praktyczne umiejętności, a w konsekwencji, byli świetnie przygotowani do dalszego etapu kształcenia. Oprócz podstawowych zajęć lekcyjnych, podczas których korzysta się z zasobów Internetu, szkoła stawia duży nacisk na szeroki wybór dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, a także udział w projektach edukacyjnych, m.in. „Nauczyciel w szkole przyszłości”, czy „Mój wybór – moje życie”.

Oferta edukacyjna szkoły:

Szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci z różnymi typami niepełnosprawności, oferując  od ponad 5 lat nauczanie w klasach integracyjnych. Obecnie placówka dysponuje 4 oddziałami integracyjnymi (po 1 na poziomie klasy IV i VI i 2 oddziałami na poziomie klasy V).

Zasady rekrutacji do oddziałów integracyjnych:

Do oddziałów integracyjnych, tworzonych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa oświatowego, kwalifikowani są uczniowie na podstawie odpowiedniego orzeczenia wydanego przez poradnię psychologiczno– pedagogiczną o następujących rodzajach zaburzeń:
1) niepełnosprawność ruchowa,
2) przewlekłe choroby,
3) niedosłuch i niedowidzenie,
4) zaburzenia w rozwoju emocjonalnym,
5) niedostosowanie społeczne,
6) upośledzenie w stopniu lekkim,
7) inne szczególne potrzeby edukacyjne.

Decyzja o przyjęciu dziecka niepełnosprawnego do oddziału integracyjnego podejmowana jest przez dyrektora szkoły na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka po zasięgnięciu opinii wychowawcy klasy i pedagoga w ramach możliwości szkoły. Konieczne jest posiadanie opinii Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Kwalifikacja dzieci pełnosprawnych do oddziału integracyjnego odbywa się za zgodą ich rodziców.

Szkoła Podstawowa  Nr 6 z oddziałami integracyjnymi i sportowymi

Dane teleadresowe:

ul. Aleja Józefa Piłsudskiego 4
82 – 300 Elbląg
tel. 55 234 16 10
fax: 55 236 33 32
e – mail: ssp6elblag@wp.pl
strona www: [url]http://www.sp6.elblag.pl/[/url]

O szkole:

Estetyczne, dobrze wyposażone gabinety, duży i zadbany teren wokół szkoły powodują, że uczniowie chętnie do niej uczęszczają, by zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania.  Oprócz klas masowych, w szkole zorganizowanych jest 8 oddziałów integracyjnych na wszystkich poziomach kształcenia, dla uczniów z różnego rodzaju niepełno sprawnościami: upośledzonym w stopniu lekkim i umiarkowanym, z niepełnosprawnością ruchową (poruszające się samodzielnie lub na wózkach), z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz niedosłyszącym i niedowidzącym. Uczniowie z dysfunkcjami są pod opieką wykwalifikowanych terapeutów stosujących m.in. metodę Tomatisa, terapię  rewalidacyjną, polisensoryczną, czy muzykoterapię.

Oferta edukacyjna placówki:

Szkoła, starając się jak najlepiej uczyć i rozwijać, oferuje swoim wychowankom: wyposażone sale lekcyjne, brak barier architektonicznych dla uczniów niepełnosprawnych, bogaty zbiór pomocy dydaktycznych, innowacyjne metody nauczania, zajęcia wyrównawcze, pomoc psychologiczno – pedagogiczną, opiekę logopedy i wykwalifikowanych nauczycieli.

Wszyscy uczniowie mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych kołach zainteresowań.

Są to: koło ortograficzne, koło polonistyczne, zajęcia wyrównawcze, koło plastyczne, koło muzyczne, koło języka migowego, koło przyrodnicze, koło badawcze, grupa socjoterapeutyczna, koło języka angielskiego i koło europejskie.

Zasady rekrutacji:

Przyjęcia dzieci odbywają się na zasadzie dobrowolności. Pierwszeństwo mają dzieci z rejonu szkoły, pozostałe przyjmowane są według kolejności zgłoszeń. Zapisu można dokonać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Dzieci sześcioletnie przyjmowane są do klasy pierwszej na prośbę rodziców, warunkiem przyjęcia jest udokumentowanie rocznego korzystania z edukacji przedszkolnej przed podjęciem nauki w szkole.
Zapisy obowiązują wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2004 i 2005 roku zameldowanych na pobyt stały w rejonie SP 6. Rodzić zobowiązany jest okazać dowód osobisty(potrzebne potwierdzenie zameldowania oraz nr pesel dziecka). Listy uczniów do klas pierwszych będą podane do dnia 10 czerwca 2011 r.

Dzieci z deficytami, bądź niepełnosprawne przyjmowane są do klas integracyjnych, na wniosek rodziców, po uprzednim badaniu w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i badaniach lekarskich. W miarę wolnych miejsc w klasie, przyjmuje się uczniów spoza obwodu.
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stanisława Staszica

Dane teleadresowe:

ul. Szańcowa 2
82-300 Elbląg
tel./fax 55 232-76-28
tel. na halę sportową:
55 232-71-52
e-mail:sp8@elblag.com.pl
strona  www: [url]http://www.8emka.yoyo.pl/[/url]

O szkole:

Szkoła Podstawowa Nr 8 jest dobrze dostosowaną placówką mogącą pochwalić się doskonałą bazą lokalową i bogatą bazą dydaktyczną. Hala sportowa, bieżnia z nawierzchnią tartanową,   profesjonalna sztuczna nawierzchnia boiska otwartego do gry w tenisa ziemnego, piłkę ręczną i piłkę nożną  oraz zaplecze socjalne składające się z przestronnych szatni z natryskami dodatkowych toalet dla dziewcząt i chłopców. Sale lekcyjne są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt audiowizualny: w każdej klasie znajduje się telewizor, wideo, radiomagnetofon z odtwarzaczem płyt CD, wiele gabinetów ma komputery. Ponadto w szkole działają dwie świetlice:  dzienna czynna w godz.  od 7:00 do 16:00 i socjoterapeutyczna pracująca od 16.00 do 20.00, do której uczęszczają dzieci rodziców pracujących na różne zmiany.

Oferta edukacyjna placówki:

Z myślą o dzieciach z różnymi typami niepełnosprawności, szkoła tworzy oddziały integracyjne z ogólną liczbą 15-2O uczniów w klasie, w tym 1-3 uczniów niepełnosprawnych tzn.: upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym, z normą i upośledzonych w stopniu lekkim z niepełnosprawnością ruchową (poruszające się samodzielnie lub na wózkach), z głębokimi deficytami rozwojowymi w zakresie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej, niedosłyszące i niedowidzące, z wadami wrodzonymi typu neurologicznego (padaczka, nadpobudliwość psychoruchowa itp.), będących pod opieką poradni endokrynologicznej.

Koła zainteresowań:

Na terenie szkoły działają następujące koła zainteresowań:
Koło historyczne, teatralne, ekologiczne, muzyczne, plastyczne , koło Caritas, Koło PCK i koło TPD.

Zasady rekrutacji:

Na wniosek rodziców naukę w szkole może rozpocząć dziecko, które przed 1 września kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do nauki szkolnej. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej.

Dzieci z deficytami, bądź niepełnosprawne przyjmowane są do klas integracyjnych, na wniosek rodziców, po uprzednim badaniu w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i badaniach lekarskich. W miarę wolnych miejsc w klasie, przyjmuje się uczniów spoza obwodu.

Szkoła Podstawowa Nr 23

Dane teleadresowe:

ul. Słoneczna 14
82- 300 Elbląg
tel./fax: 55  233 68 96
e-mail: szkolapodstawowa23@op.pl
strona www: [url]http://www.szkola23.republika.pl/index.html[/url]

O szkole:

Szkoła Podstawowa Nr 23 im. Marii Dąbrowskiej w Elblągu jest sześcioklasową szkołą podstawową, która stwarza możliwość rozwoju osobowego w wymiarze intelektualnym, fizycznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym. Pomaga w pełnym rozwoju talentów i zainteresowań poznawczych, społecznych, artystycznych oraz sportowych. Do dyspozycji uczniów oddane są dwie sale gimnastyczne z zapleczem, biblioteka, sala multimedialna i komputerowa. Fachową pomoc i interesujące zajęcia zapewnia świetlica szkolna (w godz. 7:00 – 16:00), popołudniowa świetlica socjoterapeutyczna (do godz. 18:00). Ponadto szkoła oferuje profesjonalne poradnictwo ze strony pedagoga szkolnego oraz psychologa. Wszystkie dzieci objęte są przez pielęgniarkę opieką medyczną.

Oferta edukacyjna placówki:

Oprócz podstawowych zajęć dydaktycznych, szkoła oferuje również urozmaicone zajęcia dodatkowe: informatyczne, korekcyjno – kompensacyjne, wyrównawcze, logopedyczne, muzykoterapię, gimnastykę korekcyjną i język angielski, a także liczne koła zainteresowań:  koło polonistyczne,  redakcyjne, historyczne, teatralne, matematyczne, koło zabawy słowem, koło ekologiczne, przyrodnicze, koło badaczy przyrody, koło plastyczne, zajęcia sportowo – rekreacyjne, koło profilaktyki zdrowotnej, koło czytelnicze, zajęcia logopedyczne, gimnastykę buzi i języka, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia socjoterapeutyczne, biblioterapię, koło przyjaciół biblioteki, kynoterapię (terapię z udziałem psa), polisensoryczne poznawanie świata, basen oraz łyżwy.
Od 2002 roku w szkole funkcjonują oddziały integracyjne, umożliwiające naukę dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi – w grupach 20 osobowych, pod opieką dwóch nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym, placówka przewiduje utworzyć 7 takich oddziałów (po 1 na poziomie klas I – V i 2 na poziomie klasy VI).

Zasady rekrutacji:

Decyzja o przyjęciu dziecka niepełnosprawnego do oddziału integracyjnego podejmowana jest przez dyrektora szkoły na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka po zasięgnięciu opinii wychowawcy klasy i pedagoga w ramach możliwości szkoły. Konieczne jest posiadanie opinii Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Zespół Szkół Nr 2
Szkoła Podstawowa Nr 25

Dane teleadresowe:

ul. Wyżynna 3
82- 300 Elbląg
tel./fax (0-55)235-09-12,
e-mail: szkola25@elblag.com.pl
strona www: [url]http://www.sp25.elblag.com.pl/[/url]

O szkole:

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Janusza Kusocińskiego w Elblągu jest częścią Zespołu Szkół Nr 2 i obejmuje klasy I-VI, w tym 7 oddziałów integracyjnych po 1 na poziomie klas I, III, IV, V i VI i 2 na poziomie klasy II. Głównym zadaniem szkoły jest stworzenie jednakowych warunków uczniom zdrowym i niepełnosprawnym do wszechstronnego rozwoju osobowego, społecznego, estetycznego i moralnego – przygotowanie uczniów do życia w dynamicznie rozwijającym się świecie: rozwijanie twórczych i aktywnych postaw dzieci. W tym celu, od 2004 roku działa Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 25 „Mrowisko”, którego inicjatorem był Włodzimierz Mielnicki. Zadaniem Stowarzyszenia jest podejmowanie i wspieranie działań zmierzających do poprawy warunków edukacji oraz wychowania dzieci i młodzieży w tejże placówce. W tym zakresie wspiera finansowo i pozyskuje fundusze na konkursy, wernisaże, wyjazdy plenerowe, konkursy edukacyjne i sportowe.

Oferta edukacyjna placówki:

Zaletą każdej klasy integracyjnej jest mniejsza liczba dzieci. Według przepisów taka klasa może liczyć od 15 do 20 dzieci, w tym od 3 do 5 uczniów posiadających orzeczenia z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego w klasie integracyjnej. W każdej klasie pracuje nauczyciel wspomagający, który dostosowuje realizowany materiał do możliwości uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Obecnie w szkole uczą się dzieci z upośledzeniem umysłowym, autyzmem, niedowidzeniem, niedosłuchem, niepełnosprawnością ruchową, z zespołem Downa, z zaburzeniami zachowania i emocji. Każdy uczeń uczęszcza na dodatkowe indywidualne zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 1 bądź 2 godzin lekcyjnych tygodniowo, które mają na celu stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka oraz rewalidację zaburzonych funkcji percepcyjnych. Uczniowie wymagający terapii logopedycznej uczęszczają na zajęcia logopedyczne, a mający wadę postawy na zajęcia  gimnastyki korekcyjnej.

W szkole zatrudnionych jest obecnie 3 psychologów i 2 pedagogów, którzy ściśle współpracują z nauczycielami wspierając ich w pracy w klasie integracyjnej. Dzieci wymagające terapii są objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną.

Zasady rekrutacji:

Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej w Zespole Szkół Nr 2 może rozpocząć dziecko które przed dniem 1 września kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Rodzice dzieci wymagających nauki w oddziałach integracyjnych są zobowiązani posiadać stosowne orzeczenie z Poradni poświadczające istniejący deficyt, lub niepełnosprawność.  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7378

Print Friendly, PDF & Email