Święto wolontariuszy

Święto wolontariuszy
Fot. Adminstrator

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. W Elblągu młodzi, starsi i najstarsi wolontariusze obchodzili swoje święto na konferencji w Ratuszu Staromiejskim, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu. Ogłoszone zostały wyniki konkursu „Barwy Wolontariatu” oraz  konkursu na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowej im. Dr Aleksandry Gabrysiak.

Inauguracja konkursu „Ośmiu wspaniałych”

Konferencja rozpoczęła się od inauguracji konkursu „Ośmiu wspaniałych”. Założenia tegorocznej edycji konkursu przedstawił  wiceprezydent Marek Pruszak. Konkurs, którego celem jest promowanie pozytywnych postaw młodzieży i upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu, po raz pierwszy odbył się w 1993r. w Warszawie. Wkrótce rozpowszechnił się w całej Polsce – pierwsza elbląska edycja miała miejsce w 1998r. Nazwa konkursu zainspirowana została tytułem znanego westernu „Siedmiu wspaniałych”, którego bohaterowie gotowi byli poświęcić życie dla dobra wspólnego. W Elblągu konkurs stał się tradycją, a młodym laureatom z Elbląga zdarzało się stawać na podium ogólnopolskim. Aktualny regulamin konkursu będzie dostępny na stronie miejskiej, a wnioski będzie można składać do kwietnia 2014r.

Laureaci konkursu „Barwy Wolontariatu”

„Barwy Wolontariatu” to ogólnopolski konkurs na najlepszych wolontariuszy, których zgłaszają organizacje pozarządowe i instytucje.  Konkurs odbywa się na kilku etapach: gminnym, regionalnym i ogólnopolskim. W bieżącym roku w Elblągu nominacje otrzymało 13 osób:

Wiktoria Weiner – Nominowana przez  Fundację Dlaczego Pomagam,
Natalia Kowalska – Nominowana przez Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu,
Kinga Nowak – Nominowana przez Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu,
Anna  Miecznikowska – Nominowana przez Bank Żywności,
Patrycja Kempińska– Nominowana przez Bank Żywności,
Marek  Fiedorowicz – Nominowany przez IKS ATAK,
Sara Kuraj – Nominowana przez  IKS ATAK,
Karolina  Wegner – Nominowana przez  IKS ATAK,
Mateusz Szponar – Nominowany przez  IKS ATAK,
Wolontariusze Elbląskiego  Schroniska – Nominowani przez OTOZ Animals,
Artur Wilmański – Nominowany przez Hospicjum imienia Aleksandry Gabrysiak,
Joanna  Orgacka – Nominowana przez Hospicjum imienia Aleksandry Gabrysiak,
Monika  Szulaczuk – Nominowana przez Hospicjum imienia Aleksandry Gabrysiak.

Wszyscy nominowani otrzymali dyplomy z rąk wiceprezydenta Marka Pruszaka oraz pamiątkowe upominki.

 

Najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowej w roku 2013

Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych dokonała wyboru najlepszej inicjatywy pozarządowej, zgłoszonej na konkurs im. Dr Aleksandry Gabrysiak. Konkurs wygrało Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa w Elblągu za projekt „Kompleksowa pomoc dla dzieci i młodzieży obciążonych syndromem FAS i ich opiekunów z rodzin zastępczych i placówek, w których się wychowują”. Stowarzyszenie otrzymało dyplom z rąk przewodniczącej jury Teresy Wojcinowicz oraz nagrodę finansową w wys. 2000 zł, ufundowaną przez Fundację Elbląg.

Jabłuszka i drzewka od Amazonek

Statuetki i rzeczowe nagrody otrzymali też laureaci konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie  Amazonki na hasło tegorocznego Marszu Zdrowia „Kocham cię, życie”. Zwycięskie hasła brzmią następująco:

I miejsce: „Samobadanie i profilaktyka to na raka piersi najlepsza taktyka. Dotykam , wygrywam”. Autorki hasła–  Beata Buczyńska i Joanna Rajewska   z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Za to hasło szkoła otrzymała statuetkę „Jabłuszko zdrowia”.

II miejsce: „Jedz zdrowo będziesz wyglądał hard–corowo”.  Autor – Olaf Gościński . Za to hasło statuetkę   „Drzewko Zdrowia”  otrzymał  Zespół Szkół Techniczno–Informatycznych” .

 III miejsce:  „Profilaktyką zdobywasz swoje dwie góry”.   Autor hasła  Piotr Byczyński z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Elblągu. To hasło również zostało nagrodzone „Drzewkiem zdrowia”.

Przyznane także zostało wyróżnienie dla Gimnazjum Nr 3  – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2      za hasło :„Świat jest piękny , smuć się mniej, na różowo śmiej się śmiej”. Autorka hasła  – Alicja Błaszczak .

Szkoły otrzymały statuetki, a autorzy haseł cenne rzeczowe upominki.

 

Zawsze jest czas na wolontariat

Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych? – powiedział Martin Luther King Jr. Regionalne Centrum Wolontariatu pomaga znaleźć odpowiedź na to pytanie i ma ofertę dla każdego, kto poczuł potrzebę zrobienia czegoś dla innych. A ci inni, którzy potrzebują pomocy czekają na wolontariuszy. Może to być osoba chora, czy starsza, której trzeba pomóc zrobić zakupy, albo tylko porozmawiać, może to być akcja na rzecz potrzebujących pomocy – jak zbiórka żywności, czy na rzecz dobra wspólnego – jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku i jest to jedna z tych rzeczy, której w dobrym życiu nie powinno zabraknąć.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 10200

Print Friendly, PDF & Email