Standardy – trudne, ale konieczne

Standardy – trudne, ale konieczne
Fot. Adminstrator

19 grudnia w Urzędzie Miejskim w Elblągu Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych prezentowało opracowane w ostatnim czasie standardy dwóch zadań, realizowanych  przez organizacje pozarządowe w Elblągu: Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych (UIIIW) oraz Centrum Organizacji Pozarządowych (COP).

Frekwencja organizacji i instytucji była zatrważająca i może świadczyć o nie docenianiu wagi standardów, czy zgoła nieznajomości zagadnienia. W spotkaniu uczestniczyło zaledwie osiem organizacji i… ani jeden pracownik Urzędu Miejskiego i instytucji pomocy społecznej ( z wyjątkiem Pełnomocnika d.s. Organizacji Pozarządowych, obecnego na pierwszej części konferencji ).

O co tyle hałasu?   
Do standaryzacji powyższych usług skłoniła zainteresowane organizacje szansa  pozyskania kilkuletniego kontraktu na ich finansowanie. Możliwość taką daje obowiązująca  ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie –  kontrakt może zostać zawarty z organizacją wyłonioną w drodze konkursu otwartego. Jednak w warunkach konkursu  powinny być określone standardy zadania konkursowego.
Standardy określają: misję i cel zadania, specyfikację usług i warunki ich realizacji, kwalifikacje kadry, procedury, sposób monitoringu i ewaluacji.
Niewątpliwym efektem takiej pracy jest podniesienie poziomu tych usług – bez względu na to, przez kogo, po rozstrzygnięciu konkursu, będą świadczone. Standardy dają też pojęcie o realnych kosztach pomocy społecznej – jeżeli ma ona przynieść oczekiwane efekty.

To nie jest takie proste
Praca nad standardami danej usługi zmusza do głębokich przemyśleń, szczegółowej identyfikacji potrzeb adresatów usługi, powołania się na dotychczasowe doświadczenia, zasięgnięcia opinii ekspertów.
Obydwa zespoły standaryzacyjne na początku swojej pracy wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez ESWIP, a poprowadzonym przez specjalistę w dziedzinie w tej dziedzinie – Jerzego Boczonia z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Podczas pracy korzystały też z jego publikacji „Poradnik standaryzacji usług społecznych”, którą można uznać za podręcznik standaryzacji.

Pomoc społeczna – ze szczególną starannością   
Jerzy Boczoń, we wstępie do swojego poradnika, zwraca uwagę na szczególne znaczenie standaryzacji w odniesieniu do usług z zakresu pomocy społecznej. Trafność i skuteczność świadczenia usług społecznych – pisze Boczoń – w znacznej mierze uzależniona jest od niezwykle zróżnicowanych cech osobniczych i małej przewidywalności oczekiwań i zachowań tych, którym usługi te mają służyć, dlatego ich przygotowanie  wymaga ogromnej staranności.

Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych
  Standardy Uniwersytetu III Wieku zostały opracowane przez zespół powołany przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, w skład którego wchodzili członkowie ERKON, w tym kierownik UIIIW, przedstawiciele słuchaczy Uniwersytetu, prawnik, przedstawiciele Wydziału Edukacji i Wydziału Społecznego Urzędu Miejskiego.
O recenzję poproszeni zostali dr Henryk Horbaczewski – prodziekan i wykładowca w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Łukasz Piśkiewicz – wykładowca na tej samej uczelni, od dawna współpracującej z UIIIW w Elblągu.
  Dokument został zaakceptowany przez prezydenta miasta i na jego podstawie ogłoszono już konkurs na prowadzenie Uniwersytetu. W swojej pracy zespół korzystał z dokumentów innych UIIIW, przede wszystkim UIIIW w Nowym Sączu.

Centrum Organizacji Pozarządowych
  Projekt standardów COP przygotował zespół powołany przez ESWIP, złożony głównie z członków Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. W jego skład wchodził  również Pełnomocnik Prezydenta d.s. Organizacji Pozarządowych, a konsultantem i recenzentem był Jerzy Boczoń. Jest to nowatorskie opracowanie, nie są nam znane Centra Organizacji Pozarządowych, prowadzone w pełnym zakresie przez organizacje pozarządowe. Standardy te będą korygowane w trakcie funkcjonowania COP, jeśli okaże się, że zakres jakiejś  usługi nie odpowiada realnym potrzebom jej adresatów.
  Opracowanie zostanie przedłożone Prezydentowi w najbliższych dniach.

Pierwsze koty za płoty
  Organizatorzy spotkania nie zrażają się niewielkim obecnie zainteresowaniem   standaryzacją. ESWIP zamierza zachęcać do standaryzacji usług – zarówno organizacje jak i instytucje – popularyzując osiągnięcia w tej dziedzinie i efekty, jakie przynoszą.
  Zainteresowane organizacje mogą zasięgnąć więcej informacji w Uniwersytecie III Wieku w siedzibie ERKON ul. 12 Lutego 5 a, tel. 055 232 69 35 oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych w siedzibie ESWIP ul. Związku Jaszczurczego 17, tel. 055 236 27 16.
  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 725

Print Friendly, PDF & Email