Sport: WTZ–y w Bażantarni

Sport: WTZ–y w Bażantarni

Integracyjny Bieg Terenowy WTZ „Bażantarnia”, który w tym roku odbył się po raz czwarty, osiągnął rekordową frekwencję. Z ekstremalnymi warunkami towarzyszącymi biegowi zmierzyły się drużyny z 17 placówek.

– W biegu pojawia się element rywalizacji, ale tak naprawdę najbardziej zależy nam na integracji. Chcielibyśmy, żeby oprócz sportowych rozgrywek uczestnicy warsztatów z różnych miejscowości mogli wspólnie spędzić czas i nawiązać kontakty – zaznacza Elżbieta Zaradkiewicz, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej F.P.D.N. im. Matki Teresy z Kalkuty.

Placówce udało się stworzyć nową tradycję, ponieważ Integracyjny Bieg Terenowy WTZ „Bażantarnia” nie tylko zagościł w społecznej świadomości, ale przede wszystkim wpisał się w kalendarz imprez terenowych w najpiękniejszej części Elbląga. O rosnącej popularności wydarzenia świadczy liczba placówek, które 29 maja wzięły udział w biegu.

– W ubiegłym roku startowało 10 drużyn, w tym – 17. Jesteśmy pod wrażeniem, szczególnie że przyjechali uczestnicy z odległych miejsc. Mieliśmy w tej edycji aż trzy województwa. Widać, że echo naszej imprezy poszło w świat, z czego bardzo się cieszymy – mówi Justyna Głódź.

– I daje nam dużą satysfakcję jako organizatorom, bo widzimy, że robimy coś fajnego, co się sprawdza, co trzeba kontynuować. Co roku spotykamy się z bardzo pozytywnym odzewem, a zaraz po zakończeniu wydarzenia dostajemy pytania o datę kolejnego – dodaje Anna Żubrowska.

Bieg terenowy w Bażantarni to ich inicjatywa. Obie panie od lat działają w środowisku osób z niepełnosprawnościami i wiedzą, że choć niepełnosprawność sama w sobie każdego dnia stawia wyzwania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiały się nowe.

– Zawsze staramy się wprowadzać nowe zadania, urozmaicać bieg. Teraz zmieniliśmy też układ tras. Nigdy nie będzie tak samo – zapowiada Justyna Głódź.

W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak: przejście przez wodę, po linie i pod siatką, wykrywanie metali specjalnym sprzętem, odnalezienie punktu, zadanie medyczne czy napełnienie wiaderka wodą za pomocą gąbki. Sama trasa, choć liczy zaledwie trzy kilometry, do najłatwiejszych nie należy.

– Na początku byłyśmy bardzo zestresowane, bo po raz pierwszy brałyśmy w tym udział i nie wiedziałyśmy czego się spodziewać. Koleżanki były wcześniej, zapewniały, że to dobra zabawa. Miały rację, chociaż muszę przyznać, że bieg i zadania były sporym wyzwaniem – mówi Natalia Górska, studentka pedagogiki specjalnej w PWSZ w Elblągu.

– Trasę przygotowuje i zabezpiecza Elbląski Klub Orienteeringu „Gryf”. My jako terapeutki sprawdzamy ją tylko pod kątem możliwości uczestników i ich bezpieczeństwa. Żeby ją przebyć i wykonać wszystkie zadania, potrzebny jest team building, czyli współpraca drużyny. Jedna osoba na pewno nie poradzi sobie z wyzwaniami – tłumaczy Anna Żubrowska.

Drużyna składa się z trzech osób z niepełnosprawnością, terapeuty z danej placówki oraz dwóch wolontariuszy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Każdy z członków musi wykazać się zaangażowaniem, żeby zapewnić grupie szansę na wygraną.

– Wszyscy muszą ze sobą współpracować, a integracja pojawia się na różnych poziomach – podkreśla Justyna Głódź. – Czasem pod koniec biegu uczestnicy biegną już pod rękę wspierani przez wolontariuszy, a czasem jest na odwrót: to właśnie uczestnicy są „siłą napędową” dla wolontariuszy – śmieje się Anna Żubrowska.

Wzajemne wsparcie jest kluczowe, ponieważ ci, którzy zajmą miejsca na podium, mają pierwszeństwo wyboru nagrody. Ważniejsza jest jednak integracja i dobra zabawa, a organizatorzy zadbali o to, by nikt nie wrócił z pustymi rękoma: dla uczestników przygotowano medale, puchary i pamiątki.

Poniżej prezentujemy wyniki IV Integracyjnego Biegu Terenowego WTZ „Bażantarnia”

1 WTZ Bartoszyce 29,19

2 WTZ Stowarzyszenie „Tacy Sami”, Elbląg 29,55

3 WTZ Morąg 29,57

4 WTZ Marzęcino 31,11

5 WTZ Gruta 33,39

6 WTZ Władysławowo 34,39

7 WTZ Ełk 35,54

8 WTZ Grudziądz 36,05

9 WTZ F.P.D.N Matki Teresy z Kalkuty, Elbląg 37,20

10 WTZ Tolkmicko 37,22

11 WTZ Susz 39,20

12 WTZ Kętrzyn 39,22

13 WTZ Frombork 39,30

14 WTZ Orneta 39,37

15 WTZ Koniecwałd 40,32

16 WTZ Tczew 41,52

17 WTZ Kowalewo Pomorskie 58,26

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18216 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.