Sport: SeniCup 2018 w Toruniu

Sport: SeniCup 2018 w Toruniu
Fot. Adminstrator

Ponad trzystu niepełnosprawnych piłkarzy wzięło udział w XVIII Turnieju Finałowym Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SeniCup 2018. 

Liczba jedenaście jest najczęściej kojarzona z piłką nożną. Mamy jedenastu piłkarzy w drużynie i strzela się karnego z odległości jedenastu metrów. W tegorocznym Turnieju Finałowym Ligi SeniCup 2018 biorą udział drużyny piłkarzy i piłkarek z jedenastu krajów:Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Polski oraz po raz pierwszy z Kazachstanu.

W uroczystej inauguracji turnieju, którą zorganizowano we wtorek 3 lipca 2018 roku,  oprócz przedstawicieli TZMO SA i Fundacji Razem Zmieniamy Świat, uczestniczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Witajcie w Toruniu w którym od wielu lat odbywa się finał SeniCup turnieju piłki nożnej osób niepełnosprawnych! Jesteśmy w miejscu w którym torunianie oglądają mecze mistrzostw świata – tymi słowami powitał uczestników gospodarz miasta. 

– Życzę wszystkim trzystu zawodnikom, aby to był dobry i udany turniej. Miłego pobytu w Toruniu, przyjeżdżajcie do nas jak najczęściej! – mówił prezydent Zaleski.

W programie wydarzenia można było podziwiać wyjątkowe show cyrkowe z udziałem młodych adeptów tej trudnej sztuki. Widzowie podziwiali umiejętności żonglerskie, jazdę na nietypowych rowerach, zmagania na szczudłach oraz wyjątkowo nietypowy rekwizyt – German Wheel w wykonaniu Juliana Waglewskiego, finalisty programu „Mam Talent”. Pokaz uwieńczyło szaleństwo gigantycznych baniek mydlanych, które fruwały ponad głowami widzów.

W kolejnych dniach turnieju,  4 i 5 lipca na Stadionie Miejskim przy ulicy Bema 23/29 odbyły się mecze finałowe SeniCup, które wyłonią najlepsze drużyny tegorocznej edycji. Uroczystą dekorację zwycięzców przewidziano na godzinę 14:00 w czwartek 5 lipca.

Liga SeniCup to jedno z nielicznych wydarzeń, których odbiorcami są niepełnosprawni intelektualnie mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. Ligowe zmagania są wyjątkowe i trudno znaleźć na świecie podobną imprezę sportową o międzynarodowym charakterze. W tej samej drużynie mogą grać piłkarze w różnym wieku (od młodzieży po zaawansowanych seniorów), kobiety i mężczyźni. Drużyny w wyniku gier kwalifikacyjnych są podzielone na różne grupy ze względu na umiejętności. Chodzi o zabawę, zapał do gry, aktywność i radość z rywalizacji oraz chęć pokonania swoich słabości.

W naszym społeczeństwie nadal obserwujemy duży dystans wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki wieloletnim kampaniom społecznym zdążyliśmy oswoić się z niepełnosprawnością fizyczną, jednak niepełnosprawność intelektualna w wielu ludziach nadal budzi niepokój. Często nie wiemy, jak się wobec takiej osoby zachowywać i czego możemy się po niej spodziewać. Dlatego właśnie organizatorzy SeniCup – TZMO SA i Fundacja Razem Zmieniamy Świat, starają się przełamywać istniejące stereotypy  i udowadniać, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same pasje, marzenia i oczekiwania jak osoby pełnosprawne. Można się o tym przekonać podczas rozgrywek piłkarskich na Stadionie Miejskim.

Międzynarodowa Liga Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SeniCup odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Torunia oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. XVIII Finał SeniCup uzyskał dofinansowanie Urzędu Miasta Torunia i Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja TZMO Razem Zmieniamy Świat oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.

Fot. Lech Kamiński, torun.pl

  Sylwia Mularczyk, torun.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18388 

Print Friendly, PDF & Email