Sport: Pływacka szczęśliwa trzynastka

Od 13 do 20 sierpnia w Dublinie odbyły się pływackie mistrzostwa Europy niepełnosprawnych. Rywalizowało w nich szesnaścioro naszych sportowców. Polscy pływacy przywieźli do Polski trzynaście medali.

Już pierwszego dnia medalowe zdobycze rozpoczął Jacek Czech. W finale 50 metrów stylem grzbietowym sięgnął po srebrny medal. W jego ślady poszedł Wojciech Makowski i zdobył brąz na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Po medal tego samego koloru na 100 metrów motylkiem popłynął Kamil Rzetelski.

Pierwsze złoto dla Polski wywalczył Michał Golus. W wyścigu na dystansie 50 metrów stylem dowolnym osiągnął czas 28,06 s. Drugie złoto wywalczyła Oliwia Jabłońska, która z czasem 4:34,37 min. była najszybsza na 400 metrów stylem dowolnym. Swój drugi medal zdobył Wojciech Makowski – tym razem srebro na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Czas zwycięzcy to 1:11,00 min. Z kolei Jacek Czech w finale 200 metrów stylem dowolnym wywalczył brąz. Dla niego też był to drugi krążek na tych ME.

Golus najszybszy był także na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Listę złotych medali dla Polski uzupełnił Jacek Czech, który był bezkonkurencyjny na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Medalowe zdobycze zwiększyli także: Golus (srebro na dystansie 100 m stylem motylkowym, Makowski (srebro – 100 m stylem dowolnym), Jabłońska (srebro – 100 m stylem motylkowym). Brąz dorzucił jeszcze Rzetelski w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym.