Sport: Chcą przybliżać historię polskiego ruchu paraolimpijskiego

Sport: Chcą przybliżać historię polskiego ruchu paraolimpijskiego

Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczyna współpracę z Muzeum Sportu i Turystyki. Jej celem jest stworzenie miejsca w przestrzeni muzeum, które w sposób kompleksowy przybliżałoby historię polskiego ruchu paraolimpijskiego.

– Nasze muzeum od ponad 65 lat stoi na straży dziedzictwa polskiego sportu. Cieszymy się z nawiązania współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, którego zawodnicy przekażą do naszych zbiorów medale zdobyte na Igrzyskach, wzbogacając naszą kolekcję pamiątek sportowych. W najbliższym czasie przy współpracy z PKPar–em planujemy powiększenie ekspozycji stałej Muzeum poświęconej sportowi osób niepełnosprawnych – mówi Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Paraolimpijczykami, którzy zdecydowali się na przekazanie medali i pamiątek do muzeum, są mistrzyni paraolimpijska w narciarstwie biegowym Katarzyna Rogowiec oraz mistrz paraolimpijski w szermierce na wózkach Dariusz Pender.

– Oddaję te cenne rzeczy do muzeum, bo jestem sportowcem (z krwi), a to znaczy, że czerpię radość z dawania siebie ludziom. Dawałam moim kibicom radość z mojej walki sportowej, ze zwycięstw, a teraz zwiedzający Muzeum Sportu będą mogli czerpać emocje z eksponatów przedstawiających moją historię, historię sportu paraolimpijskiego. W pewien sposób przedłużam życie mojej radości ze zwycięstw, z mojej historii – podkreśla Katarzyna Rogowiec.

Źródło: www.paralimpic.org.pl
Fot. Bartłomiej Zborowski

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17412