Społeczeństwo: Z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni

Społeczeństwo: Z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni
Fot. Adminstrator

Wielkimi krokami zbliża się upragniona wiosna cieplejsze dni, słońce czy pierwsze nowalijki. Oznacza to, że dni robią się coraz dłuższe, a to wiąże się z niezbyt lubianą przez nas zmianą czasu. Zegarki przesuwamy o godzinę do przodu, co daje godzinę mniej snu niż do tej pory. Już z 25 na 26 marca przestawimy godzinę z 2:00 na 3:00, by lepiej wykorzystać światło słoneczne. Porannym ptaszkom nie sprawi to problemu jednak nałogowe śpiochy będą niepocieszone. 

Weekendowa zmiana czasu spowoduje, że przejdziemy z czasu środkowoeuropejskiego na czas wschodnioeuropejski, który bardziej odpowiada rejonom Białorusi. Dzięki temu zyskamy jedną godzinę światła słonecznego. Stąd dzień wyda się nam nieco dłuższy.

Sam pomysł zmiany czasu sięga już XVIII wieku, ale jego realizacja nastąpiła dopiero w 1916 roku. Pierwszy kraj który przestawił czas z zimowego na letni było Cesarstwo Niemieckie, potem lawinowo dołączały inne kraje w tym Polska. Czas letni funkcjonuje w około 70 państwach,w krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia. 

W praktyce zmiana czasu oznacza, że słońce towarzyszyć nam będzie o wiele dłużej w ciągu dnia. Badania jednoznacznie pokazują, że zmiana czasu pozwala też oszczędzić prąd oraz wpływa na wydajność pracowników. Przez to, że dzień jest dłuższy jazda samochodem także staje się bezpieczniejsza.

Wadą zmiany czasu może być początkowy problem z  "przestawieniem" się organizmu. Dostosowanie swojego zegara biologicznego do nowego czasu trwa zazwyczaj kilka dni. Przez ten czas organizm może różnie reagować, nie zawsze pozytywnie. 

Smartfon przestawi się sam

Trzeba uważać podczas przestawiania godziny zwłaszcza w telefonach komórkowych. W większości modeli godzina przestawi się automatycznie. Trzeba o tym pamiętać i nie przestawić uprzednio samodzielnie gdyż efekt może być taki, że godzina będzie przestawiona podwójnie, przez nas i przez nasz telefon. Wiele osób o tym zapomina i 26 marca i tak budzik dzwoni o nieprawidłowej porze wprowadzając nas w dezorientację i nieporzebny stres.

  AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15529 

Print Friendly, PDF & Email