Społeczeństwo: W Toruniu odbyła się 9 Specjalna Sesja Osób Niepełnosprawnych

Społeczeństwo: W Toruniu odbyła się 9 Specjalna Sesja Osób Niepełnosprawnych
Fot. Adminstrator

9 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się Specjalna Sesja Osób Niepełnosprawnych. Obradom przysłuchiwali się goście zajmujący się pomocą dla osób niepełnosprawnych w różnych miastach i organizacjach województwa kujawsko–pomorskiego.

To dziewiąta edycja tego wydarzenia, które co roku spotyka się z szerokim zainteresowaniem wśród osób dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami. Założeniem organizatorów jest identyfikacja, prezentacja i popularyzacja problemów prawnych, ekonomicznych i społecznych osób niepełnosprawnych oraz szukanie propozycji ich konkretnych rozwiązań. Zarówno przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, jak i marszałek województwa Piotr Całbecki zapewnili, że tradycja będzie kontynuowana i takie sesje będą się w dalszym ciągu cyklicznie odbywały, bo nie ma lepszej formy poznania czyichś problemów, niż wzajemne spotkanie i dyskusja na ten temat.

W sesji wzięli udział niepełnosprawni reprezentanci różnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa, którzy zasiadając w ławach sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiej, wcielili się niejako w role radnych województwa. Podczas obrad zgłoszono cztery interpelacje.

Julia Jaranowska z Kujawsko–Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu zawnioskowała o przebudowę wjazdu z ul. Żwirki i Wigury do K–PSOSW im. J. Korczaka, który w obecnej postaci nie jest bezpieczny dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe utrudnienie stanowią w tym miejscu prace remontowe prowadzone na Szosie Chełmińskiej.

Bartosz Pliszka, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Lidze Kobiet Polskich w Bydgoszczy, zwrócił się do samorządu województwa o przeanalizowanie kierunków kształcenia osób niepełnosprawnych intelektualnie i dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy. W tej chwili wielu niepełnosprawnych absolwentów pozostaje bez pracy, gdyż wykształcili się w zawodach, które nie są pożądane przez pracodawców. Powoduje to nie tylko brak możliwości zarabiania pieniędzy, ale również wykluczenie społeczne i „zamknięcie w domu”.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brodnicy zgłosili dwie interpelacje. Iwona Szefler prosiła o podjęcie działań umożliwiających osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych do czasu osiągnięcia celów założonych w indywidualnych programach rehabilitacji. Tomasz Przybicki zaś o uwolnienie środków finansowych ze sprzedaży wytworów osób niepełnosprawnych oraz zagwarantowanie uczestnikom warsztatów zajęciowych ulgowych biletów miesięcznych na dojazdy do placówki.

Program sesji objął również część artystyczną – przygotowaną tym razem przez uczestników WTZ „Modrzew” z Bydgoszczy.

Organizatorem spotkania był Samorząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego we współpracy z kujawsko–pomorskim oddziałem Ligi Kobiet Polskich i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  sejmik.kujawsko–pomorskie.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17335 

Print Friendly, PDF & Email