Społeczeństwo: Niepełnosprawnik ułatwi życie w Toruniu

Społeczeństwo: Niepełnosprawnik ułatwi życie w Toruniu
Fot. Adminstrator

Gmina Miasta Toruń dba o osoby niepełnosprawne, zarówno te, które mieszkają w grodzie Kopernika, jak i przyjezdne. By jak najłatwiej funkcjonowało im się w naszym mieście, pomogło uruchomić pierwszą w Polsce, innowacyjną internetową wyszukiwarkę „Niepełnosprawnik”. Znajdują się w niej informacje o dostępności obiektów użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawnik (www.niepelnosprawnik.pl) jako jedyny uwzględnia specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, niedosłyszących i niesłyszących, niedowidzących i niewidomych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Jest innowacyjnym rozwiązaniem nie tylko na skalę Polską, ale także Europejską.

– Korzystanie z przestrzeni publicznej i dostęp do informacji są jednymi z podstawowych praw człowieka. Brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia osobom niepełnosprawnym ich codzienną aktywność. Stąd pomysł na taką wyszukiwarkę – opowiada Małgorzata Peretiatkowicz z Fundacji TUS.

– Dzięki tej wyszukiwarce niepełnosprawni mieszkańcy różnych miast mogą zaplanować swoje codzienne aktywności – od zakupów i wyjścia do kina czy teatru po załatwienie spraw urzędowych. Wyszukiwarka w sposób prosty i darmowy pozwala ocenić osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności możliwość skorzystania z m.in. placówki kultury, punktu usługowego, handlowego bądź urzędu. I tak np. niepełnosprawny gdańszczanin może sprawdzić, w jakich budynkach Torunia przygotowano dla niego ułatwienia i odwrotnie – mówi zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

W chwili obecnej wyszukiwarka zawiera informację o ponad 12 500 obiektów użyteczności publicznej, w tym o 302 z terenu Torunia. Przynajmniej 30 kolejnych zostanie wprowadzonych w tym roku. Warto podkreślić, że jest ułatwieniem nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla rodziców czy opiekunów dzieci w wózkach niemowlęcych, dla osób starszych czy nawet turystów z nieporęcznym bagażem.

Pierwsze audyty w Toruniu przeprowadzone były w 2016 roku dzięki finansowemu wsparciu Fundacji TUS  przez Gminę Miasta Toruń (realizator wyłoniony w trybie otwartego konkursu ofert, dofinansowanie na rok 2017 – 7,5 tys. zł). Fundacja TUS (www.tus.org.pl) działa na rzecz równości społecznej. Jej misją jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia.

Na przełomie lat 2015/2016 wyszukiwarka została ulepszona – uzyskała nową szatę graficzną i nowe funkcjonalności. Wyszukiwarka dostępna jest w trzech językach (polskim, angielskim, rosyjskim). Od stycznia 2016 Niepełnosprawnik dostępny jest też na urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych i tabletach dzięki swojej responsywności. Wyszukiwarka korzysta z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych, co dostało docenione – Niepełnosprawnik dostał nagrodę nagrodę „Sektor 3.0”, został nagrodzony w konkursie „Serwis www bez barier” i otrzymał certyfikat „Wrocław bez barier”.

  Sylwia Derengowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15943 

Print Friendly, PDF & Email