Nie bójmy się komunikować z osobami z niepełnosprawnością

Nie bójmy się komunikować z osobami z niepełnosprawnością
Fot. Adminstrator

Każdy zna zasady dobrego wychowania, ale nie każda z nich daje oczekiwane odpowiedzi na niezadane pytania. Ludzie często czują się niepewnie w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością. Aby ułatwić wzajemną komunikację, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy we współpracy z Fundacją Integracja przygotował poradnik pt. „Savoir–vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.

Gdy spotykamy osobę z niepełnosprawnością, czasem nie wiemy jak się zachować. Zastanawiamy się, czy wypada podać rękę osobie, której amputowano przedramię, czy można zaoferować pomoc komuś, kto porusza się na wózku. Nie mamy pewności, czy ktoś z dysfunkcją słuchu pogniewa się, jeśli nieświadomie zaczniemy mówić głośniej albo czy osoba niewidoma nie poczuje się dotknięta, gdy na pożegnanie powiemy „do zobaczenia”. W takich sytuacjach warto po prostu… rozmawiać. Jeśli jednak ciągle mamy wątpliwości, rozwieje je publikacja pt. „Savoir–vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.

– Broszura jest próbą przełamania barier społecznych. Jest to kolejny krok w procesie budowania Śródmieścia przyjaznego osobom dotkniętym niepełnosprawnościami – podkreśla Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Krzysztof Czubaszek.

Poradnik w prosty sposób pokazuje, jakie rozwiązania pomogą w komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami. Ich codzienność i przykładowe problematyczne sytuacje zostały przedstawione za pomocą ilustracji opatrzonych komentarzami. Publikację można znaleźć w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (oraz na jego stronie internetowej), w bibliotekach, domach kultury, szkołach i ośrodkach sportu.

Źródło: srodmiescie.warszawa.pl

Fot. Marzena Wyszyńska/srodmiescie.warszawa.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19164 

Print Friendly, PDF & Email