Senior: Ujednolicono zniżki dla osób starszych

Senior: Ujednolicono zniżki dla osób starszych

Przewozy Regionalne (POLREGIO) oraz Koleje Dolnośląskie ujednoliciły zniżki dla pasażerów po 60. roku życia i rozpoczęły wzajemne honorowanie takich ofert. Tańsze przejazdy dla seniorów oferują także pozostali przewoźnicy kolejowi.Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 1/5 mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat.

– Seniorzy nie kończą swojej aktywności wraz z przejściem na emeryturę. Jestem przekonany, że dzięki takim ofertom zwiększy się ich mobilność, a podróże kolejowe zyskają nowych sympatyków pośród seniorów – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Podróż nawet o połowę tańsza

Tańsze bilety można kupić poprzez różne kanały dystrybucji – w kasach biletowych, a w niektórych przypadkach także przez internet oraz za pomocą aplikacji na smartfony. Zniżki wahają się pomiędzy 25 a 50 %, w zależności od przewoźnika. Warszawska Kolej Dojazdowa (oferta „Senior”) udziela największej – 50% zniżki dla seniorów. Tańsze przejazdy obowiązują w dni robocze od godz. 9.00 oraz przez całą dobę w dni wolne. Aż 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe oraz okresowe oferują Koleje Mazowieckie (oferta „KM–35”). W pociągach PKP Intercity w ofercie„Bilet dla Seniora”zniżka wynosi 30% na przejazdy wszystkimi pociągami na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego wiek pasażera. Na podobne rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (oferta „Bilet 60+”) i Kolei Śląskich (oferta „Senior 65+”). Zniżka w wysokości 30% obowiązuje na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz okresowych. Z kolei w pociągach POLREGIO (Przewozów Regionalnych – oferta „Regio Senior”) Kolei Dolnośląskich (oferta „Senior 60+”) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście (oferta„Senior SKM”) seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10%.

REGIOkarta SENIOR i bilety czasowe

Istnieje również REGIOkarta Przewozów Regionalnych honorowana w Kolejach Wielkopolskich oraz w Arrivie RP, które nie posiadają własnych ofert. Karta pozwala na uzyskanie 30% zniżki na bilety jednorazowe oraz 15% na bilety okresowe. REGIOkarta jest dostępna w kasach biletowych PR w cenie 175 zł (roczna) lub 105 zł (półroczna). Do zamówienia należy dołączyć aktualne zdjęcie użytkownika. Taka sama zniżka obowiązywała przy posiadaniu REGIOkarty SENIOR wydawanej do października ubiegłego roku. Koleje Małopolskie (oferta„Bilet dla Seniora”) poszły dalej i stworzyły specjalną taryfę uzależnioną od kilometrów. Na przykład czterogodzinny bilet uprawniający do przejazdu do 14 km kosztuje 2,00 zł, a do 25 km – 3,00 zł. Oferta nie dotyczy jednak przejazdów na lotnisko Kraków Balice. Z kolei bilet jednorazowy na przejazd pomiędzy przystankami na terenie Krakowa do i z małopolskiego lotniska kosztuje 4,00 zł. Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie („Bilet Seniora”) można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. Jest on dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł. Bilety kolejowe ze zniżką dla seniorów są ważne z dokumentem tożsamości potwierdzającym wiek. Na tej podstawie kontrolerzy mogą potwierdzić prawo do ulgi.

Ułatwienia w zakupie biletów w pociągu

Seniorzy mogą nie tylko skorzystać ze zniżki na bilet, ale także mogą kupić bilet w pociągu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Obowiązek wejścia do pociągu pierwszymi drzwiami lub samodzielnego znalezienia konduktora nie dotyczy osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Określa to rozporządzenie nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Seniorzy mogą także liczyć na pomoc ze strony konduktorów i kierowników pociągów. Dodatkowo emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. Wówczas w czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Źródło: www.utk.gov.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15430 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.