Senior: Olsztyński uniwersytet planuje budowę domu seniora

Senior: Olsztyński uniwersytet planuje budowę domu seniora

Uniwersytet Warmińsko–Mazurski (UWM) chce utworzyć w przyszłym roku przy uczelni dom seniora. Mieliby w nim zamieszkać m.in. emerytowani pracownicy uczelni, a studenci odbywać w nim praktyki zawodowe.

Uczelnie wyższe, zgodnie z obowiązującymi je przepisami, nie mogą prowadzić domów seniora. Dlatego UWM weryfikuje teraz możliwości prawne i finansowe stworzenia domu seniora.

– Jedną z możliwości zrealizowania tej idei może być np. utworzenie przez uczelnię i innych partnerów fundacji, która się tego podejmie – przyznał w rozmowie z PAP kanclerz uczelni Aleksander Socha i dodał, że pomysłem zainteresowały się już działające w Olsztynie i regionie uniwersytety trzeciego wieku.

W zamyśle UWM w domu seniora mieliby znaleźć dla siebie miejsce m.in. emerytowani pracownicy uczelni, którym taka pomoc jest potrzebna.

– Ten dom seniora byłby też przydatny studentom różnych kierunków m.in. pielęgniarstwa czy medycyny oraz wszelkich kierunków kształcących terapeutów czy nawet pedagogów. Studenci mogliby się w takiej placówce uczyć zawodu, odbywać praktyki czy staże – podkreślił w rozmowie z PAP kanclerz Socha. Olsztyński uniwersytet sprawdza też możliwości sfinansowania takiej placówki. Tu jedną z opcji jest sięgnięcie po pieniądze z programów unijnych dotyczących wykluczenia społecznego, a sama fundacja, która będzie prowadzić dom seniora, ma być organizacją pożytku publicznego. Uczelnia na razie nie zdecydowała, gdzie dom seniora będzie się mieścił. UWM ma w centrum miasta dwa budynki, które może na taki cel zaadaptować, ale w ocenie kanclerza bardziej odpowiedni byłby budynek w otoczeniu parku, czy lasu, tak, by seniorzy mieli gdzie wychodzić na spacery.

Źródło www.naukawpolsce.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14866