Senior: Jaka emerytura Cię czeka?

Senior: Jaka emerytura Cię czeka?

Do końca sierpnia ZUS będzie wysyłał listy z wyliczoną prognozowaną emeryturą. Korespondencja trafi do wszystkich osób, które choć przez chwilę podlegały ubezpieczeniom społecznym i mają zaksięgowane składki na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. „Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS uwzględnia stan na 31 grudnia 2017 r., a zatem nie uwzględnia składek należnych lub wpłaconych za 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął masową wysyłkę 19 mln „Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego”. W województwie warmińsko–mazurskim trafi ona do ok. 700 tys. osób. W liście zawierającym instrukcję podana jest suma naszych składek w ZUS oraz wyliczona na ich podstawie emerytura. Podana jest tam suma zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazówka ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Jedną z informacji jest podana miesięczna kwota składek za całym 2017 r.

Najbardziej interesującą wszystkich adresatów tej korespondencji jest kwota przyszłej emerytury. Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IoSKU mogą się dowiedzieć o jej dwóch wariantach: gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat oraz gdyby już do emerytury nie wpływały żadne składki. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

– Informacja, która jest wysyłana do naszych klientów, umożliwia regularne, bieżące monitorowanie prawidłowości opłacania składek przez płatników. Dostarcza całościowej informacji o naszym zabezpieczeniu emerytalnym na przyszłość, na które pracujemy przez całą karierę zawodową oraz prognozę wysokości przyszłego świadczenia. To przełożenie na kwotę emerytury naszej dotychczasowej i przyszłej aktywności zawodowej. Jak będzie wyglądała wysokość naszego przyszłego świadczenia zależy od wysokości składek, które trafią na konto. ZUS wykonuje jedynie wyliczenie na podstawie danych zapisanych na nim – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

IoSKU zawiera również przekaz co już teraz daje ubezpieczenie społeczne, a także jakie świadczenia przysługują, jeśli podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i rentowemu. Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wykazane w informacji dane mają udostępniane w internecie. 

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18343