Przed nami 6 dni siatkarskich emocji w Mistrzostwach Europy Siatkówki na Siedząco!

Przed nami 6 dni siatkarskich emocji w Mistrzostwach Europy Siatkówki na Siedząco!

Złoty medal naszych siatkarzy podczas Mistrzostw Europy w Szmirze, lada dzień do rywalizacji o najwyższe trofeum na Starym Kontynencie staną również siatkarki. Tymczasem od dziś w Elblągu (od 21 do 26 września ), odbywa się Międzynarodowy Turniej Siatkówki na Siedząco kobiet i mężczyzn, największa w tym roku impreza sportowa dla niepełnosprawnych w Polsce i pierwsza tak dużej rangi w naszym mieście.

Wśród drużyn, które wezmą udział w sześciodniowym turnieju są m.in. reprezentacje: Polski, Rosji, Niemiec czy Grecji. W sumie w elbląskim turnieju swój start zapowiedziało 19 reprezentacji (11 męskich i 8 żeńskich).

Dziś (21 września) punktualnie w samo południe w hali Centrum Sportu i Biznesu przy ul. Grunwaldzkiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie zawodów z udziałem wszystkich drużyn oraz zaproszonych gości.

Niedługo po uroczystym spotkaniu naszych siatkarzy czeka pierwszy sprawdzian swoich umiejętności. W meczu otwarcia spotkają się oni z reprezentacją Serbii. To spotkanie planowane jest na godzinę 14.00. Zaraz po nim do walki staną również nasze siatkarki, które tego dnia zmierzą się z reprezentacją Ukrainy.

– Ciągle stanowimy, niestety, sensację w środowisku osób niepełnosprawnych w naszym kraju, ponieważ jesteśmy pierwszą i jedyną, jak dotąd, drużyną kobiecą w siatkówce na siedząco – powiedział nam trener żeńskiej reprezentacji podczas niedawnych zmagań jego podopiecznych na siatce podczas Elbląg Cup 2009.  Jesteśmy czymś w rodzaju klucza, który otwiera drzwi dla przyszłych pokoleń. Nie myślimy o wygrywaniu setów, bo na to jest jeszcze za wcześnie. Na wszystko przyjdzie czas. Nasza drużyna dopiero raczkuje – dodaje trener.

Jednakże wspólnie z kibicami wierzymy, że naszym paniom uda się sprawić jakąś małą niespodziankę na tym turnieju. Trzymamy więc mocno kciuki.

Drugiego dnia turnieju naszą reprezentację czekają dwa spotkania z Holandią oraz Rosją.
Zważywszy, że żadna z tych drużyn nie gościła na czerwcowym Elbląg Cup i nie znamy ich możliwości oraz formy, to zapowiada się emocjonujące i ciekawe widowisko.  Tymczasem Polki zagrają jedynie z reprezentacją Słowenii.

W środę natomiast (23 września) przeciwnikami polskich drużyn będą reprezentanci Bośni i Hercegowiny (w turnieju mężczyzn) oraz Rosjanki (turniej kobiet).

Od czwartku turniej wkracza w decydującą fazę. W samo południe rozpoczną się mecze ćwierćfinałowe, które wyłonią ścisłą czołówkę.

Panie w walce o europejskie trofeum staną już w piątek (25 września). Zgodnie z tradycja, najpierw rozegrany zostanie mecz o 3 miejsce (godz. 18:00) natomiast na godzinę 20:00 zaplanowano wielki finał zmagań żeńskiej siatkówki.

Panowie do walki o medale staną dzień później. Spotkanie o brązowy medal Mistrzostw Europy odbędzie się o 11:00, a tuż po jego zakończeniu (ok. godz. 13:00) rozegrany zostanie finał turnieju mężczyzn.

Zaraz po wyłonieniu złotego medalisty wśród męskich reprezentacji (około 15:00) organizatorzy zapowiadają uroczyste zakończenie Mistrzostw, a tym samym wręczenie pucharów, medali oraz nagród dla zawodników.

Wszystkich sympatyków siatkówki oraz mieszkańców naszego miasta zapraszamy do kibicowania. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan spotkań oraz ich orientacyjne godziny rozpoczęcia:

Poniedziałek, 21 września

godz. 12 – Uroczystość otwarcia mistrzostw
godz. 14 – Polska – Serbia (mężczyźni M)
godz. 16 – Niemcy – Wielka Brytania M
godz. 16.30 – Polska – Ukraina (kobiety K)
godz. 17 – Chorwacja – Ukraina M
godz. 18 – Węgry – Grecja M

Wtorek, 22 września

godz. 9 – Chorwacja – Wielka Brytania M
godz. 9.15 – Bośnia i Hercegowina – Holandia M
godz. 10 – Litwa – Niemcy K
godz. 11 – Niemcy – Ukraina M
godz. 11.15 – Rosja – Serbia M
godz. 12 – Ukraina – Rosja K
godz. 14 – Grecja – Chorwacja M
godz. 14.15 – Holandia – Polska M
godz. 14.30 – Słowenia – Polska K
godz. 15 – Węgry – Wielka Brytania M
godz. 16.15 – Bośnia i Hercegowina – Serbia M
godz. 16.30 – Holandia – Niemcy K
godz. 18.15 – Litwa – Finlandia K
godz. 19 – Niemcy – Grecja M
godz. 19.15 – Rosja – Polska M
godz. 20 – Ukraina – Węgry M

Środa, 23 środa

godz. 9 – Grecja – Wielka Brytania M
godz. 9.15 – Chorwacja – Niemcy M
godz. 9.30 – Słowenia – Rosja K
godz. 11 – Rosja – Holandia M
godz. 11.15 – Bośnia i Hercegowina – Polska M
godz. 11.30 – Holandia – Litwa K
godz. 13.30 – Niemcy – Finlandia K
godz. 14 – Ukraina – Grecja M
godz. 14.15 – Węgry – Niemcy M
godz. 15.30 – Ukraina – Słowenia K
godz. 16 – Holandia – Serbia M
godz. 17.15 – Rosja – Bośnia i Hercegowina M
godz. 17.30 – Rosja – Polska K
godz. 19 – Ukraina – Wielka Brytania M
godz. 19.30 – Holandia – Finlandia K
godz. 20 – Węgry – Chorwacja M

Czwartek, 24 września

godz. 12-20 – mecze ćwierćfinałowe

Piątek, 25 września

godz. 14 – mecz o miejsce 9 -11 M
godz. 14 – o miejsce 7-8 K
godz. 15 – o miejsce 7-8 M
godz. 16 – o miejsce 5-6 K
godz. 16.15 – o miejsce 5-6 M
godz. 18 – o miejsce 3 K
godz. 20 – finał K

Sobota, 26 września
godz. 9 – o miejsce 9-11 M
godz. 11 – o miejsce 3 M
godz. 13 – finał M
godz. 15 – zakończenie mistrzostw.


Patronat honorowy na Mistrzostwami Europy objęli: Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, Marszałek Warmii i Mazur Jacek Protas oraz Prezydent Elbląga Henryk Słonina.

  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4221