Prawo: Za blokowanie numeru 112 kara grzywny lub więzienie

Prawo: Za blokowanie numeru 112 kara grzywny lub więzienie
Fot. Adminstrator

O tym, że w ratowaniu życia cenna jest każda sekunda, wie chyba każdy. Są jednak tacy, którzy pod numery alarmowe dzwonią np. dla żartu. Wczoraj (19 listopada) w życie weszły zaostrzone przepisy kodeksu wykroczeń, które za takie działania przewidują kary w postaci grzywien, ograniczenia wolności lub areszt.

Zgodnie z obowiązującą procedurą operator po wstępnym zebraniu wywiadu przekazuje rozmowę do odpowiedniej służby oraz jeżeli jest taka potrzeba informuje bezzwłocznie pozostałe służby, dzięki czemu wszystkie służby otrzymują informację o zdarzeniu w tym samym momencie. W przypadku, gdy zgłoszenie jest niezasadne bądź nie wymaga interwencji służb ratunkowych operator poucza rozmówcę i kończy rozmowę w celu podjęcia dalszej gotowości do odbioru kolejnych zgłoszeń.

Spośród wszystkich wywołań na numer alarmowy 112 aż 83 % to zgłoszenia niezasadne nie wymagające interwencji służb ratunkowych.

Zgłoszenia niezasadne powtarzają się i dotyczą m.in. odblokowania telefonu komórkowego, prośby o podanie PIN – u, zamówienia pizzy, zamówienia taksówki, zbyt głośnego miauczenia kotów, zapytania np. do czego pojechała straż pożarna na sygnale, jaki jest czas oczekiwania na przejściu granicznym, gdzie kupić kartę postojową, przywiezienia papierosów, zrobienia zakupów.

Niestety najwięcej zgłoszeń generują „żartownisie” (osoby które blokują linię alarmową jednocześnie zabierając szanse osobom naprawdę potrzebującym) oraz bawiące się telefonem dzieci.

Jednym ze stałych „klientów” był Pan, który potrafił wydzwaniać kilkaset razy dziennie na numer alarmowy ponieważ tak jak sam stwierdził nie ma z kim rozmawiać. Za każdym razem operator musi zachować czujność, nigdy nie może zlekceważyć zgłoszenia ponieważ może się okazać, że „żartowniś” za 101 razem faktycznie będzie potrzebował pomocy.

Właśnie na takich „dzwoniących” został znowelizowany kodeks wykroczeń, który do tej pory nie uwzględniał przypadków polegających na blokowaniu numerów alarmowych przez samo wykonywanie połączeń. Art. 66 tego kodeksu dotąd mówił, „że kto – chcąc wywołać niepotrzebną czynność – fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. zł.”

W nowelizacji tego kodeksu, do powyższego opisu za co grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności dodano: „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego”.

Z prowadzonych statystyk wynika, iż najwięcej zgłoszeń bezpodstawnych przypada na miesiące letnie. Wynika to również z faktu, że jest to okres wakacyjny. Wówczas ilość zgłoszeń wzrasta nawet o 20 %. Oczywiście również w weekendy i dni przerwy pomiędzy świątecznej zauważalne jest zwiększenie liczby telefonów.

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16947 

Print Friendly, PDF & Email