Prawo: PE zakazał plastikowych produktów jednorazowego użytku

Prawo: PE zakazał plastikowych produktów jednorazowego użytku
Fot. Adminstrator

Europarlamentarzyści zakazali jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, dla których istnieją łatwo dostępne zamienniki lub których używanie nie jest niezbędne. Chodzi tu m.in. o słomki, patyczki do uszu, jednorazowe sztućce i mieszadełka do kawy wykonywane z plastiku.

Jednorazowe produkty wytworzone z plastiku, dla których znajdziemy zamienniki, przestaną być produkowane na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak nie od razu. Zgodnie z przegłosowanymi przepisami przez członków Parlamentu Europejskiego, te mają obowiązywać od 2021 roku.

Słomki – pijemy z nich napoje zarówno bezalkoholowe jak i te alkoholowe. To siódmy najczęściej zbierany plastik na plażach całego świata. Są małe, niepozorne, ale bardzo często lądują w morzach i oceanach, powodując że giną przez nie zwierzęta zamieszkujące te wodne zbiorniki. UE od dawna chciała między innymi ich zakazania. Na liście znalazły się też inne jednorazowe produkty wykonane z tworzyw sztucznych tj. patyczki do uszu, plastikowe sztućce, talerzyki czy uchwyty do balonów.

 

W przypadku takich towarów, których zamienników nie ma, mają być zastosowane odpowiednie wymogi w zakresie projektowania i oznakowania. W długofalowych celach Unii Europejskiej jest to, by do 2025 roku 50 proc. odpadów plastikowych mogło być poddawanych recyklingowi.

Podczas debaty w PE parlamentarzyści zwracali uwagę na liczby. W ciągu 65 lat wyprodukowanych zostało 8,5 miliarda ton plastiku (w tym 4 mld ton wyprodukowanych przez Europę), co spowodowało przyrost 6 miliardów ton śmieci.

UE twierdzi, że wprowadzenie zakazu pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 3,4 mln ton. – Przyroda jest naszym systemem podtrzymywania życia, dlatego musimy się o nią troszczyć – czytamy w publikacji Unii Europejskiej.

Źródło: europarl.europa.eu

  Oprac. MM   Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19113 

Print Friendly, PDF & Email