Powrót ”Galerianek” do „Światowida”

Powrót ”Galerianek” do „Światowida”

Już w październiku w kinie „Światowid” będzie można obejrzeć filmy, które gościły na elbląskim ekranie podczas Replik 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Galerianki” i „Miasto z morza” to tytuły, które dołączą do filmów – „Janosik. Prawdziwa historia” i „Enen” prezentowanych obecnie w „Światowidzie”.

„Galerianki” i „Miasto z morza” to tytuły już sprawdzone przez elbląską publiczność, szczególnie „Galerianki” – debiut reżyserski Katarzyny Rosłaniec, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

– Dystrybutorzy obu filmów zapowiedzieli, że w związku z dużą frekwencją na replikowych pokazach z chęcią udostępnią je kinu- informuje Natalia Klonowska koordynator kina „Światowid”.

Film „Miasto z morza” będzie miał w kinie „Światowid” swoją premierę. To poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach oraz o początkowym, pionierskim, okresie budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem Polskiego Rządu, inżynierów i robotników. Jest również historią rodzącego się miasta i obejmuje okres około trzech lat od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 luty 1926 roku).

Z kolei reżyserka „Galerianek” koncentruje się na zupełnie aktualnej tematyce – zagląda z kamerą do wielkomiejskich centrów handlowych, gdzie nastoletnie dziewczyny bez oporów sprzedają swoje ciała. Do wiarygodnej relacji ze świata konsumpcyjnego terroru gratis zostaje dołączona wstrząsająca historia o systematycznym opadaniu na dno.

– Wobec mnóstwa pytań, o to czy „Galerianki” będzie jeszcze można zobaczyć w „Światowidzie”, nie pozostało nam nic innego niż spróbować zdobyć ten film u dystrybutora – mówi Justyna Kozłowska – Dyrla, rzecznik prasowy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.   

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4270