Pomocna technika: Aplikacja BlinkMouse – umożliwi sparaliżowanym pełną obsługę komputera

Pomocna technika: Aplikacja BlinkMouse – umożliwi sparaliżowanym pełną obsługę komputera

Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. 

BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika. Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.

– Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje – wyjaśniła PAPdr inż. Joanna Marnik,z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

 – Takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem.

Marnik powiedziała PAP, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to jednak wysokie koszty.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15386 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.