Plebiscyt “Przyjaciel Niepełnosprawnych”

Plebiscyt “Przyjaciel Niepełnosprawnych”
Fot. Adminstrator

Redakcja „Razem z Tobą” przez pewien okres czasu organizowała plebiscyt pod nazwą “Przyjaciel Niepełnosprawnych”. O celach jego organizacji, historii i laureatach dowiecie się czytając poniższy artykuł.

“Przyjaciółmi niepełnosprawnych są osoby szczególnie wrażliwe i chętne do niesienia pomocy.”

Pomysł podziękowania ludziom z otwartym sercem, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym w ich codziennych zmaganiach, zrodził się w redakcji miesięcznika “Razem z Tobą” w październiku 1997 roku.

Plebiscyt był z założenia formą podziękowania ludziom, którzy bezinteresownie pomagają osobom niepełnosprawnym. Nie wiązał się z gratyfikacją finansową, był po prostu gestem wdzięczności – mówił Edmund Kozłowski, pierwszy redaktor naczelny RzT.
Celem plebiscytu było wyłonienie osób, firm, stowarzyszeń, które swoją postawą i różnorodnym działaniem wspierają środowiska osób niepełnosprawnych. Regulamin głosił, że tytuł przyznaje się za szczególną pomoc duchową, materialną, finansową i każdą inną. Kandydatów do nagrody mógł zgłaszać każdy obywatel, instytucja czy organizacja.

Tylko trzy edycje
Plebiscyt po raz pierwszy został ogłoszony w październiku 1997 roku na łamach “Razem z Tobą”. Spośród 30 kandydatur zgłoszonych przez poszczególne środowiska, kapituła plebiscytu obdarzyła zaszczytnym mianem “Przyjaciela Niepełnosprawnych”: Ojca Ignacego Proszka – proboszcza parafii Matki Boskiej Królowej Polski, Ewę Sprawkę – konsultanta ERKON, Jerzego Mullera – ówczesnego wiceprezydenta miasta Elbląg, Danutę Błażejczyk – piosenkarkę, Ryszarda Rynkowskiego – piosenkarza. Ponadto tytuł otrzymały: Fundacja “Końskie Zdrowie”, Młodzieżowy Dom Kultury i ówczesny Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu. Program artystyczny został przygotowany przez zespół poezji śpiewanej “Piękna Wiosna” oraz zespół terapii zajęciowej z Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Beniowskiego.
30 stycznia 1999 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury, przyznano tytuł “Przyjaciel Niepełnosprawnych” po raz drugi. Podczas uroczystości wyróżniono 29 osób i firm, z których kapituła plebiscytu wyłoniła trzy osoby fizyczne i trzy osoby prawne, którym przyznano tytuł za rok 1998.
Były to: Teresa Miłoszewska, instruktor ds. osób niepełnosprawnych w Elbląskim Ośrodku Kultury, Karol Kowzan, wieloletni prezes Spółdzielni Inwalidów “Postęp”, pierwszy prezes ERKON, Halina Spłowiej, która przez 5 lat prowadziła Wspólnotę Młodzieży Niepełnosprawnej “Wara i Światło”, Przedsiębiorstw Produkcyjno – Handlowe “Pegrol” sp. z o. o., Przedszkole nr 19 i Szkoła nr 29.
Wszyscy laureaci oprócz dyplomów i czerwonej róży otrzymali upominki przygotowane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Beniowskiego oraz przez dzieci z Dziennego Centrum Aktywności. Uroczystość wręczania wyróżnień uświetniły występy artystyczne Celiny Ołdakowskiej z WOK i zespołu wokalnego “Szwagry”, był także mały poczęstunek przygotowany przez zespól uczestników i instruktorów WTZ przy ul. Beniowskiego.
Na uroczystość zostały zaproszone media, przedstawiciele organizacji osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Honorowe tytuły “Przyjaciel Niepełnosprawnych” za rok 1999 otrzymały następujące osoby prawne i fizyczne: Ciastkarnia “Wołek” w Elblągu, Barbara Grzembowska (Wspólnota “Wiara i Światło”), Stefan Tuszer (Klub Niewidomych Esperantystów “Sukcena Steleto”), Robert Wojtusiak (Klub Entuzjastów Żeglarstwa Na Zalewie Wiślanym).
Tym razem rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas festynu na Bulwarze Zygmunta Augusta zorganizowanego przez ERKON w ramach Tygodnia Walki o Równe Prawa i Protestu przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych.

Dlaczego nie ma już plebiscytu?
  Dlaczego zrezygnowaliśmy plebiscytu? Chyba dlatego, że niektóre nazwiska kandydatów powtarzały się rokrocznie, a wśród nich były zgłaszane także osoby niepełnosprawne – liderzy organizacji i grup samopomocowych. Tymczasem nam bardziej zależało na promowaniu osób z, zewnątrz, które niezwiązane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych prze los, czują potrzebę wspierania w różny sposób poszczególnych osób lub działań środowiska.
W tym samym czasie Fundacja Elbląg ogłosiła konkurs na Filantropa Roku, zaczął się organizować i promować ruch wolontarystyczny i wydawało się, że te konkursy wystarczą.

A przecież nie brak przyjaciół
Z perspektywy czasu widać, że nie mieliśmy racji i być może warto reaktywować nasz plebiscyt. Jest mnóstwo osób, którym warto podziękować, i nie ważne, z jakich są środowisk, czy mają trochę pieniędzy czy trochę czasu dla innych, czy dzielą się dobrymi pomysłami czy dobrym słowem, czy angażują się bez reszty czy pomaganie jest jedną z wielu dziedzin ich aktywności. Ważne, że czują się częścią ludzkiej rodziny i chcą robić coś dobrego dla innych.
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 816

Print Friendly, PDF & Email