Pinkas: W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel

Pinkas: W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel
Fot. Pixabay

W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel. Będziemy apelować o to, żeby wesela były mniejsze i trwały krócej – poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapowiedział także wprowadzenie rejestru wesel.

Pinkas pytany przez portal money.pl, czy zmienią się decyzje ws. organizowania wesel, zaznaczył, że „pracujemy w tej chwili nad pewnymi rekomendacjami”. Jego zdaniem, „wesela są zbyt duże”.

– Wydawało nam się, że wesela będą bezpiecznie. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiemy, że wesela są zbyt duże – czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania – mówił szef GIS.

Zapowiedział, że decyzje ws. organizacji wesel pojawią się w tym tygodniu, „w ciągu kilku najbliższych dni”. – Będziemy apelować o noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych; żeby wesela trwały krócej i żeby były istotnie mniejsze – przekazał Pinkas. Jak dodał, „być może wesela będą kontrolowane”.

– Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów – zaapelował.

Pinkas odniósł się także do propozycji wprowadzenia rejestru wesel. – Jest taka propozycja, żeby takie rejestry były – stwierdził. Według szefa GIS w rejestrze miałyby się znaleźć informacje dot. miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości.

– Gdyby pojawił się wirus, to w przypadku rejestru dochodzenie epidemiologiczne jest zupełnie inne. Dzięki rejestrowi z adresami gości będzie nam łatwiej trafić do tych, którzy mogą być potencjalnie zakażeni – mówił.

W poniedziałek rano do ewentualnych zmian przepisów ws. wesel odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to, żebyśmy mogli przeprowadzić potem dochodzenie epidemiczne – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu odnotowano najwięcej dobowych zachorowań na koronawirusa od początku epidemii – 658 przypadków. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie odnotowano prawie 46,9 tys. zakażeń.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email