Nadają TON: Sąsiedzkie spotkania

Nadają TON: Sąsiedzkie spotkania
Fot. Adminstrator

Boccia, hokej na trawie, bańki i malowanie buziek – to tylko część atrakcji, które cieszyły uczestników festynu z okazji Dnia Sąsiada.

Spędzanie czasu w parku Planty uprzyjemniały kulinarne specjały, przygotowane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej (PSONI Koło w Elblągu). Na stoisku można było nieopłatnie dostać chleb ze smalcem i ogóreczkiem. Oprócz tego wszystkim – nie tylko łasuchom – rozdawano WTZ–ki, czyli kruche ciasteczka ozdobione sentencją z przesłaniem. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Sąsiada upłynęły pod hasłem: „Sąsiad lepszy niż się zdaje do współpracy się nadaje”.

Spotkania (nie)przypadkowe

Dzieci, młodzież i dorośli, pełnosprawni czy nie – wszyscy uczestnicy mogli liczyć na dobrą zabawę.

Niektórzy na festyn trafili przypadkiem – podczas spaceru przyciągnęły ich dźwięki muzyki i kolorowe stoiska. Inni – jak uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (ZPSM) i podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – już dawno zarezerwowali czas na ten dzień.

Jest dużo muzyki i atrakcji dla dzieci, sporo się dzieje – bardzo nam się podoba. Nie mieszkam w tej dzielnicy, przyszliśmy specjalnie na festyn. Oby więcej takich inicjatyw – cieszyła się pani Grażyna Filip, która zabrała do parku dwóch wnuków.

Międzynarodowy Dzień Sąsiada od lat służy popularyzowaniu idei sąsiedzkiej współpracy. Festyn był okazją do integracji, a przede wszystkim do zacieśniania lokalnych więzi społecznych poprzez wspólne spędzanie czasu.

W pędzie cywilizacyjnym tak naprawdę jeden człowiek nie ma czasu dla drugiego. Dziś chcemy zachęcić mieszkańców lokalnej okolicy do współdziałania. Chodzi również o pokazanie mocy sprawczej osób niepełnosprawnych, które w tym środowisku wnoszą dużą wartość. – mówiła Dorota Błaszkowska, która w WTZ prowadzi pracownię plastyczno–ceramiczną.

Na stoiskach tradycyjnie znajdowały się wyroby artystyczne, które powstały w tej i innych pracowniach.  Na kiermaszu można było zakupić m.in. zdobione drewniane deseczki, biżuterię, a także witraże i dekoracyjne gliniane tabliczki.

Sportowe zmagania na wesoło

Pogoda dopisała, co zachęcało do zabaw na świeżym powietrzu. Hokej na trawie, przeciąganie liny, chusta do animacji i inne aktywności– atrakcji nie brakowało. Największym powodzeniem cieszyła się gra bocccia. Niektóre zmagania przeprowadzono w ramach konkursów z nagrodami.

Rytmicznie i jazzowo

Muzyka rozgrzewała uczestników przez cały czas, poza tym w programie festynu znalazły się dwa punkty specjalne.

Jednym z nich był występ dwóch uczniów ZPSM. Paweł Wojtacha (trąbka) i Damian Bojanowski (gitara) podczas koncertu zaprezentowali własne aranżacje klasycznych utworów, a także muzyczną improwizację.

Z kolei warsztaty bębniarskie stały się okazją do muzyczno–ruchowej aktywności. Poprowadził je Fabio De Oliveira, który od lat zajmuje się m.in. zumbą.

Mamy rodowitego Brazylijczyka, który w ramach współpracy prowadzi dla naszych uczestników zajęcia muzyczne. Z ogromną chęcią zgodził się na otwarte warsztaty bębniarskie dla mieszkańców lokalnej społeczności, żeby pokazać trochę innej kultury, ale też zachęcić do współdziałania i bycia razem – zapraszała Dorota Błaszkowska, instruktor WTZ.

Wspólnemu spędzaniu czasu w atmosferze sąsiedzkiego spotkania sprzyjała pozytywna energia płynąca z muzyki i – choć na początku zapowiadało się na deszcz – doskonała pogoda.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15915 

Print Friendly, PDF & Email