Na basenie przy Spacerowej koniec sezonu. Spuszczają wodę

Na basenie przy Spacerowej koniec sezonu. Spuszczają wodę
Fot. Adminstrator

Zmienne warunki atmosferyczne przyczyniły się do zakwitu glonów na otwartym basenie miejskim. Po badaniach Sanepidu okazało się, że są to sinice stanowiące zagrożenie dla zdrowia kąpiących się. Zważywszy na niemożliwość dostosowania się do wytycznych Sanepidu, po konsultacji z Prezydentem Miasta, Dyrektor MOSiRu Marek Wnuk podjął decyzję o zamknięciu odkrytego basenu miejskiego w tym roku.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w końcu czerwca udostępnił elblążanom możliwość bezpłatnego korzystania z basenu miejskiego przy ul. Spacerowej. Zatrudniono ratowników WOPR, przygotowano cykl imprez sportowo – rekreacyjnych (mistrzostwa Elbląga w siatkówce plażowej, festyny wodne), urozmaicających pobyt korzystającym z obiektu. Na nic jednak zdały się te wysiłki. Zmienne warunki atmosferyczne (upały i deszcze) spowodowały przy występującym dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze zakwity wody w basenie zasilanym z rzeki Kumieli. Miało to bezpośredni wpływ na dynamiczny rozwój kolonii glonów.

– Dokonaliśmy próby, w większym niż stosowanym zazwyczaj wymiarze, doprowadzenia wody do jakości odpowiadającej wymogom sanitarno – epidemiologicznym. Po mechanicznym zebraniu i usunięciu glonów, przeprowadziliśmy dezynfekcję podchlorynem sodu likwidując zanieczyszczenia z powierzchni wody. Pomimo wykonanych zabiegów w toni wodnej nadal utrzymywały się znaczne ilości glonów – mówi Kamil Czyżak z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

W tej sytuacji Dyrektor MOSiRu, Marek Wnuk podjął decyzję o wyłączeniu basenu z użytkowania z równoczesnym powiadomieniem o sytuacji Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Na informację błyskawicznie zareagował Inspektorat, dokonał poboru próbek wody z basenu i dostarczył je do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Delegatura w Elblągu, w celu identyfikacji glonów.

W czwartek, 28 lipca, Dyrektor MOSiRu, Marek Wnuk otrzymał pisemną informację o stwierdzeniu w wodzie z basenu obecności sinic – gatunek Aphanizomenon flos-aque, wraz z ostrzeżeniem, że tego rodzaju sinice mogą powodować produkcję toksyn niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi.

W piśmie otrzymanym od Sanepidu zalecano:

–  kompleksową wymianę wody w basenie, ponieważ woda, w której są glony może zawierać znaczne ilości niebezpiecznych toksyn,

– oczyszczenie podłoża niecki basenu z obumarłych glonów,

– ponowne napełnienie niecki wodą z rzeki Kumieli,

– po wykonaniu powyższego ponowne badanie wody z basenu, w celu dopuszczenia do eksploatacji.

Doświadczenia MOSiR wskazują na brak realnych możliwości na wykonanie tych zaleceń w krótkim okresie czasu. Cykl przygotowania basenu do eksploatacji, obejmujący wszystkie wymienione przez Inspektorat Sanitarny czynności trwa ponad miesiąc. Nierealne jest więc ponowne uruchomienie basenu na koniec wakacji. To stało się powodem podjęcia decyzji o spuszczeniu wody z basenu i tym samym zakończeniu sezonu na basenie.

Źródo: UM Elbląg   Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7229

Print Friendly, PDF & Email