Lokalne społeczności z pomysłem na swoją wieś

Od początku sierpnia 10 lokalnych społeczności wybranych spośród wszystkich, które przesłały swoje zgłoszenia uczestniczy aktywnie w spotkaniach z animatorem i doradcą realizowanych w ramach projektu „5 pomysłów na lokalną aktywność”. Już niebawem rozpoczną się przygotowane dla nich szkolenia Liderów i zajęcia praktyczne w miejscowościach, wizyty studyjne oraz tworzenie Forum Liderów Obszarów Wiejskich. Podsumowaniem wszystkich działań będą lokalne inicjatywy wymyślone i przygotowane przez same społeczności.

Czy nie chciałbyś choć na chwilę przenieść się do krainy Bociana i zwiedzić Wioski Dzieci w Pogrodziu, bądź zupełnie na przekór bratać się z kumami w wiosce tematycznej w Żabim Rogu? A może wolałbyś podpatrzeć jak działają Aktywne Organizacje bądź Centra Aktywności Lokalnej na wsi?

Jak się okazuje metod pracy i pomysłów na rozwój obszarów wiejskich jest bardzo wiele. Każda z 10 miejscowości uczestniczących w projekcie poszczycić się może swoim indywidualnym sposobem działania i własnymi, nieszablonowymi pomysłami na rozwój.
Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie oraz Filia Biblioteki Publicznej w Henrykowie pod Ornetą to typowe Centra Aktywności Lokalnej skupiające mieszkańców miejscowości wokół podejmowanych działań. W Godkowie i Krekolach animacją społeczności zajęły się aktywne organizacje. Tym samym tropem podąża Stowarzyszenie „Łęcze-wieś z perspektywą”.

Rucianka staje się modelowym Inkubatorem Aktywności Społecznej, zaś Szkoła w Suchaczu prowadzona przez Stowarzyszenie głównym źródłem aktywności mieszkańców. Tropem rozwoju miejscowości jako wsi tematycznych podąża Pogrodzie-Wioska Dzieci oraz Żabi Róg w gminie Morąg, zaś Dąbrówka pod Ornetą swoimi pomysłami wpisuje się w model Lokalnej Pracowni Aktywności. Zaangażowanie lokalnych liderów i wsparcie społeczności powoduje, że uczestniczące w projekcie wsie stają się modelowymi przykładami rozwoju obszarów wiejskich na Warmii i Mazurach. Wspólnie zapoczątkują działanie Forum Liderów Obszarów Wiejskich, jako miejsca wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie rozwoju turystyki i Ekonomii Społecznej w regionie. Proponowane szkolenia tematyczne i wizyty studyjne mają na celu nie tylko przygotowanie do roli liderów, ale również możliwie najszerszy rozwój umiejętności zaangażowanych osób.

Od sierpnia trwają indywidualne spotkania animatora i doradcy z uczestnikami projektu. Na drodze współpracy mieszkańcy przeprowadzają diagnozy środowiska lokalnego, tworzą mapy potrzeb i zasobów, planują rozwój swoich wsi. Każde spotkanie nie tylko dostarcza nowych umiejętności i wiedzy, ale jednocześnie staje się swojego rodzaju integracją lokalnych liderów. Z początkiem października ruszą pierwsze warsztaty i wizyty studyjne. Rozpoczną się również intensywne prace nad projektami o dofinansowanie zaplanowanych na przyszły rok działań oraz realizacja lokalnych inicjatyw finansowanych w ramach projektu „5 pomysłów na lokalną aktywność”. W toku tworzenia jest także publikacja, które wydana zostanie jako podsumowanie działań. Stać ma się ona swoistym vademecum rozwiązań i osiąganych efektów poprzez opis inicjatyw podejmowanych w projekcie, jak również innych, wartych uwagi pomysłów z terenu całego kraju.

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela koordynator Anna Łebek-Obrycka pod numerem tel. 055 236 27 16  lub drogą elektroniczną pod adresem anial@eswip.elblag.pl
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2818

Print Friendly, PDF & Email